Rusya, Ortadoğu'da ikinci hatasını yapıyor


Açıklama: Sovyet Rusyası'nın Ortadoğu'da düştüğü büyük hatanın bir benzerine Putin Rusyası da düşmek üzere. Putin Rusyası, Sovyetlerin Afganistan hatasının benzerini Libya'da yaptı, Suriye'de ise yapmaya devam ediyor
Kategori: DÜNYA'DAN
Eklenme Tarihi: 04 Kasım 2012
Geçerli Tarih: 20 Ocak 2020, 15:54
Site: BAĞIMSIZHABERLER.COM
URL: http://www.bagimsizhaberler.com/haber_detay.asp?haberID=3223


George Mason Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim görevlisi Mark Katz'ın Russia in Global Affairs'te yer alan makalesinde Rusya'nın Ortadoğu'da son yüzyılda Ortadoğu'da neden kaybettiğini yazdı.

Katz, "Rusya ve Ortadoğu: Tarih tekerrür mü ediyor?" başlıklı makalesinde Esad rejimine şu anda destek veren Putin yönetimine Sovyetlerin düştüğü hataları hatırlattı. Bir zamanlar Ortadoğu'da ABD'ye karşı önemli bir politika yürüten Sovyetlerin daha sonra Afganistan'ı işgal etmekle nasıl büyük bir hataya düştüğünü hatırlatan Katz, şu anki Putin yönetiminin de benzer bir hataya düşmek üzere olduğunu savundu.

Katz'ın makalesinden bazı satırbaşları şöyle:

KADDAFİ HATASI ESAD'DA TEKRARLANIYOR

"2011'de Arap Baharının patlak vermesinden bu yana ise Rus dış politikasının geçen on yıl zarfında elde ettiği kazanımlar ya kaybedildi yahut ciddi şekilde zarar gördü. Arap otokratlara karşı aniden başlayan halk muhalefeti herkesi savunmasız yakalamış olsa da Amerika ve Batı, Arap dünyasındaki değişim güçleriyle iyi ve işleyen ilişkiler tesis etmekte bir hayli başarılı oldu. Rusya ise olamadı. Amerika ve Batı ve hatta Arap Birliği, Kaddafi'nin muhaliflerini desteklerken Moskova Kaddafi'yi desteklemeyi sürdürdü. Kaddafi rejimi devrildiğinde, Libya'nın yeni yöneticileri Rusya'dan hoşnut değillerdi ve onunla olan ekonomik ilişkilerini askıya aldılar. Halbuki Moskova, Kaddafi'yi bu kadar yüksek sesle desteklemeseydi tüm bunlar başına gelmeyecekti. Benzer şekilde, Batı, Suriye'de kuşatılmış Esad rejimine gitme çağrısı yaparken Moskova ona verdiği güçlü desteği sürdürdü. Esad iktidarda kalmayı sürdürüyor olsa da Rusya'nın ona verdiği destek Arap dünyasında Rusya'ya karşı halk kininin artışıyla sonuçlandı. Eğer Esad rejimi düşerse, yeni rejimin bir ortak olarak Rusya'ya hoş bakacağı şüphelidir."

SOVYETLERİN HATASI

"Ruslar Kuruşçev ve Brejnev'le dalga geçseler de bu ikisinin Ortadoğu politikası bahse değer ölçüde başarılıydı. Moskova 1979'daki Sovyet işgaline dek kendisini Arap kamuoyuyla ve bölgedeki "değişim güçleriyle" aynı safta tutmakta mahirdi."

BÖLGEDE RUSLARA DEĞER VERİLİYORDU

"Sovyetlerin 1950, 1960 ve 1970'lerdeki Ortadoğu politikası kayda değer ölçüde başarılıydı. Amerika'nın aksine Sovyetler Birliği Arap ulusçuluğuyla ittifak kurmuştu ki Komünist karşıtı Arap ulusçuluğu bu dönemde başlıca "değişim gücüydü." Moskova, İsrail’i desteklediği için Arap kamuoylarının Amerika’yı yermelerinden ve Arap-Filistin davasını destekleyen Sovyetlere değer vermelerinden istifade etti. Moskova, bölgedeki Amerikan yanlısı yönetimlerle de iyi ilişkiler kurmaya veya sürdürmeye çalışıyordu. Kısacası, Sovyetler Birliğinin Marksist doğasına rağmen Moskova, Ortadoğu'ya karşı son derece pragmatik, esnek hatta çok yönlü bir dış politika izledi; siyasi tayftaki çeşitli yönetimlerle ve aktörlerle işbirliğine açık bir dış politikaydı bu."

ESAD'I DESTEKLEMESİ NORMAL; AMA...

"Moskova'nın Esad rejiminin, Ortadoğu'daki son gerçek müttefikinin düşüşünü görmek istemeyişi anlaşılır bir durumdur elbette zira Tartus'da donanma tesislerinin, silah satışlarının, çeşitli ekonomik çıkarlarının kaybı ve Moskova'nın sırf Suriye'de değil bir bütün olarak Ortadoğu'da rolünü azalması gibi potansiyel mâliyetler söz konusudur. Esad rejiminin yerine muhtemelen İslamcı bir rejimin gelmesinden ve bunun Rusya'daki İslamcı güçleri kavileştirmesinden korkan pek çok Rus da var. Fakat Rusya'nın Esad rejimine desteği sürdürmesinin Moskova için potansiyel riskleri de var. Rusya destek verse bile Esad rejimi eninde sonunda düşecektir. Esad diktatörlüğü, Sünni çoğunluğu ezen bir azınlık Nusayri rejimidir. Bu itibarla, Sünni Arap dünyasında Arap Baharının destekçilerini de muhaliflerini de öfkelendirmektedir. Rusya, Suriye'deki Sünnilerin ezilmesinde Nusayrilerle ve İranlı Şii düşmanlarla ne kadar çok içli dışlı görülürse, Arap dünyasındaki ve diğer yerlerdeki Sünniler hem Rus dış politikasına hem de genel olarak Rusya'ya karşı daha eleştirel olacaklardır."

MARK KATZ'ın makalesinin tamamı için TIKLAYINIZ