BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Yeni “Reform Paketi”ndeki skandal maddeler

Yeni “Reform Paketi”ndeki skandal maddeler

Tarih 14 Ocak 2021, 12:25 Editör HÜSEYİN NECATİ

Dört günden beri şaşkınlık içerisindeyim.

Ya ben başka bir âleme transfer oldum ya da Türkiye’de ilginç şeyler yaşanıyor da biz farkında değiliz

Yeni “Reform Paketi”ndeki skandal maddeler

Dört günden beri şaşkınlık içerisindeyim.
Ya ben başka bir âleme transfer oldum ya da Türkiye’de ilginç şeyler yaşanıyor da biz farkında değiliz.
Geçtiğimiz cuma günü Hürriyet gazetesinin yazarlarından Nuray Babacan’ın “Reformlar için sıkı mesai” başlıklı haberinde yeni reform paketinin nasıl şekillendiği anlatıldı. Babacan’ın haberinde, hukuk ve ekonomi alanlarında yapılacak reformlar için çeşitli sektörlerden gelen çok sayıda önerinin değerlendirmeye alındığını öğreniyorum. Ocak ayı sonunda tamamlanarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunulması beklenen öneriler paketinde neler olduğu, Nuray Babacan tarafından tek tek sıralanmış. Aslına bakarsanız bu taslak pakette beğendiğim ve iş dünyasını rahatlatacak pek çok öneri var. Amma velâkin TASLAKTAKİ ÜÇ MADDE bana çok ilginç ve anlamlı geldi.
Bugüne kadar haberdeki bu maddeleri kimse yalanlamadı.
O hâlde gerçeklik payı çok yüksekti.
Bu nedenle de yazının konusu hâline geldi. 
 
REFORM PAKETİ TASLAĞINDAKİ “SIZINTI”
 
İlk başta ve en önemlisi şu:
“Terör veya kara paranın aklanması gibi suçlar kapsamında şirketin tüm yönetimine değil, sadece ilgili şahısların hisselerine kayyum atanması.”
Anlamadınızsa anlatayım.
Şöyle düşünün. Terör örgütü PKK’yı finanse eden kripto iş adamları bir şirket kuruyorlar. Bu, devlet tarafından tespit ediliyor ve el konularak kayyum atanıyor.
Ama yukarıdaki bu madde hayata geçirilirse artık öyle yapılamayacak.
Şirketin PKK ile organik bağlantısı olduğu düşünülen ortaklarının hisselerine kayyum atanacak ama diğerlerinin hissesi olduğu gibi kalacak.
Bu durumda PKK ile organik değilse bile objektif olarak gönül ilişkisi içinde bulunan diğer ortaklar ne yaparlar sizce? Bu tür şirketlerde PKK’ya yakın olmayanlar yer alabilir mi?
Şimdi PKK’nın yerine FET֒yü koyun.
Ne olacağını söyleyeyim.
 
BU MADDE ŞİRKETLERİN FET֒YE İADESİ ANLAMINI TAŞIYOR!
 
Söz gelimi Boydak Holding kayyumu düşer.
Reform Paketi’ndeki ezkaza uygulamaya girerse YALNIZCA 2016 yılında yürütülen FETÖ soruşturma çerçevesinde tutuklanan ve 10-18 yıl arasında hapse mahkûm edilen Hacı Boydak Memduh Boydak, Şükrü Boydak ile 7,5’ar yıl hapse mahkûm edilen Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’ın TMSF’ye devredilen Boydak Holding’deki hisselerine el konulur. Şirketin diğer ortaklarına hisseleri iade edilir.
diğer ortaklar FET֒cü değilse kimdir, bilen var mı?
Bir örnek daha vereyim:
İPEK KOZA HOLDİNG de TMSF’den geri alınır, yalnızca Akın İpek ve mahkûm olan birkaç FET֒cünün hisselerine el konulur ve “diğerlerinin” hisseleri iade edilir.
Diyelim ki Akın İpek’in yüzde 30 hissesine kayyum atanacak ama FET֒den yargılanmayan ve ceza almayan büyük hissedar anne Melek İpek şirkette kalıp yönetecek.
Neden? Bu durumda teorik olarak anne Melek İpek FET֒cü değil mi?
Etmeyin, yapmayın!..
Bu madde FETÖ şirketlerinin FET֒ye iadesinden başka bir anlam taşımıyor.
Çünkü biliyoruz ki bu şirketler beraat etmiş ya da suçun şahsiliği prensibiyle yargılanmamış diğer aile bireyleriyle kalan hissedarlara iade edilir ve şirket yapıları bu şekilde dönüştürülürse olacaklar bellidir. Büyük FET֒cü ortaklar tarafından tesadüfen seçilmediği aşikâr olan diğer ortaklara büyük paralar aktarılacak ve şirketler sermaye artırımına götürülerek yönetim yeniden ele geçirilecektir.
Dedim ya bir şeyler oluyor.
Kimileri farkında olmayabilir ama umarım Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dikkatini çeker bu durum.
 
BU ÜLKEDE TERÖRİSTLER HÂLÂ BANKA HİSSEDARI
 
Benzer bir skandalı geçen gün Sabah’tan Dilek Güngör yazdı.
Boydaklar ve Ülker Grubu’nun birlikte kurdukları Türkiye Finans Katılım Bankası’ndaki Boydak kardeşlerin (Hacı, Memduh ve Şükrü) toplam 10,58 oranındaki hisselerine hiç dokunulmamış. Bu hisselerin öz kaynak üzerinden değeri 565 milyon lirayı buluyor.
Durum apaçık ortada. Türk devletine karşı silahlı terör örgütü yöneticiliğinden hüküm giymiş aile fertleri açık açık şirket yönetmeye devam ediyor.
Ne güzel bir hayat bu yahu?
Bankacılık Kanunu’ndaki 8. Madde başçavuşun beygiri değilse aynen şöyle diyor:
“Bankaların kurucuları arasında devletin şahsiyetine, egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına, devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, millî savunmaya karşı suç işleyenler ve bu suçlara iştirakten hükümlü bulunanlar yer alamaz.”
Eee, nedir o zaman bu?
 
REFORM PAKETİNDEKİ BİR DİĞER İLGİNÇ MADDE
 
Bu arada şu madde de gözden kaçacak gibi değil “Reform Paketi”ndeki:
“Ceza yargılamaları ve tutukluluk sürelerinin yeniden değerlendirilmesi, Ceza Muhakemesi Kanunu’nda ceza yargılamalarında savcıların 'iddianame'  hazırlaması için kesin bir süre belirlenmesi, tutukluluk sürelerinde de buna göre düzenlenme yapılması.”
Görünüşe bakılırsa Gezi olayları sanığı Osman Kavala ve PKK’nın hapisteki siyasi kanat lideri Selahattin Demirtaş gibi Batı’da çok ilgilenilen isimlerin iddianamelerinin geç hazırlanması üzerine getirilen eleştiriler dikkate alınmış.
Buradan da TÜSİAD kokusunu alıyorum ben.
Tamam, ben de Kavala iddianamesinin uzun süre hazırlanamamış olmasını yazılarımda sık sık eleştirdim ve çıktığım televizyon programlarında söyledim.
Ama bu durum pratikte aynı sonuçları doğurmuyor. Bu maddeye göre Selahattin Demirtaş tarafından kışkırtılan ve 37 vatandaşımızın öldürülmesine neden olan Kobani kalkışmasındaki çetrefilli durumun ya da 100 sanıklı herhangi bir FETÖ davası iddianamesinin hazırlanması öyle hop diye yapılacak iş değil. Bu yüzden HÂKİM VE SAVCILARA GETİRİLECEK SÜRE SINIRLAMASI ancak olayların içeriğine göre değerlendirmeye alınabilir.
FETÖ ÇATI DAVASI iddianamesine bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.
Hanımefendiler, beyefendiler!
Şunu unutmayın lütfen.
Bu ülkenin vatandaşları FET֒ye ve PKK’ya karşı mücadelede kan döktü, döküyor.
Vebaliniz büyük olur.

Bu haber 2981 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE GÜNDEMİ

Kaybedilince Anlaşılır Kıymeti Katar'ın

Kaybedilince Anlaşılır Kıymeti Katar'ın 2008 yılında İngiltere’nin banka devi Barclays batmanın eşiğine gelmişti. Zamanın Katar Başbakanı Hamad Bin Jasem i...

Türkiye'nin 2021 dış politika şifreleri

Türkiye'nin 2021 dış politika şifreleri Rusya ile son dönemde ivme kazanan ilişkiler devam edecek. Filistin davasına öncelik verilerek Orta Doğu’ya istikra...

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi