BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Kaside-i Bürde Nâzmı ve Okunuşu Hakkında Malumat

Kaside-i Bürde Nâzmı ve Okunuşu Hakkında Malumat

Tarih 15 Nisan 2020, 16:47 Editör HÜSEYİN NECATİ

Şerâfeddîn Muhammed Hz.leri, Hicri 609 M. 1213 senesinde Şevval ayının 3. Gününe rastlayan Salı günü Mısırda Behnasa şehrinde doğmuştur. H.608 M. 1211’de doğduğuda rivayet edilmiştir.) H. 699 M. 1295 senesinde Mısırda İskenderiye şehrinde vefat ettimiştir

Kaside-i Bürde asıl adı, El-Kevâkibud-Düriyye fî Medhi Hayril-Beriyye dir. Fakat en çok kullanılan isimleri Kaside-i Bürde ve Kaside-i Bür’e dir.Altıncı ve Yedinci asırlarda yaşamış, Asıl adı Şerâfeddîn Muhammed Hz.leri tarafından yazılmıştır.İlk şerhide kendisi hayatta iken Abdüsselam b. İdris el-Merrakuşî ve Ebu Maktesî tarafından yazılmıştır.

Şerâfeddîn Muhammed Hz.leri, Hicri 609 M. 1213 senesinde Şevval ayının 3. Gününe rastlayan Salı günü Mısırda Behnasa şehrinde doğmuştur. H.608 M. 1211’de doğduğuda rivayet edilmiştir.) H. 699 M. 1295 senesinde Mısırda İskenderiye şehrinde vefat ettimiştir.

Kurâfe kabristanında İmam-ı Şafi Hz’nin yanına defn olunmuştur. Ulum-i Şer’iyye ve akliyeyi en yüksek derecede tahsil etmiş 7 tul sahibi idi. Ayrı bir özelliği ise şair olmasıydı. Ömrünün büyük kısmını şiir ve edebiyat ile meşgul olmuştur. Mısır hükümdarının yanında islama ve hükümdarlara karşı hiciv beyitleri söylediği rivayet olunur. Babası tarafından Bûsirli olduğu için İmam-ı Bûsiri diye meşhur ve marufdur.

İmam-ı Bûsiri Hz.lerinin Rasulullah S.A.V.'e aşk ve muhabbetini samimi ve ihlasla ifade ettiği, şiir ve belağatta eşsiz olan Kaside-i Bürde, biz ümmetlerin de iki cihanın serverine aşk ve muhabbetimizin tercümanı olmuştur. Okuyan şartlarına riayet ederek halis bir niyyet ve temiz bir kalp ile okuduğu taktirde, İhtivasında çok şifa ve semereler mevcuttur. Rasülullah s.a.v. Efendimizi rüyada görmekte en önemli hassalarındandır.

İmamı Busiri Hz.lerine tanımadığı bir zat bir gün 'sen Rasulüllah S.A.V.i rüyada gördün mü?' diye sormasından itibaren Efendimize aşkı katmerleşmiş, o gece Fahri Kainat Efendimiz'i rüyasında görmüş ve o günden itibaren büyük muhabbet ile bir çok sena beytleri, kasideler yazmıştır. Busiri Hz.leri kasidelerinde çoştukca coşmuş Rasulüllah S.A.V. Efendimize layık en ala derece medhiyeler yazmıştır.

Rivayete göre İmamı Busiri Hz. leri ömrünün sonlarına doğru felç geçirir, bedenin yarısı tutmaz. Bir gece hastalığının şifası için Caneb-ı Hakka dua ve niyazda bulunur. O gece Rasulullah Efendimizi görür. Peygamberimiz s.a.v kendisi için yazdığı kasidesini okumasını emir buyurur.

İmamı Bûsiri Hz.leri üstazının öğrettiği usul ile Kaside-i bürdeyi okur.
Rasulüllah Efendimiz S.A.V. çok memnun olur ve rüzgarın tesiri ile yaprağın sallanması gibi iki yanına sallanarak sonuna kadar kasideyi dinlerler. Hatta 51. beyte geldiklerinde İmamı Bûsiri Hz.leri manevi lezzettin heyecanı ile beytin ilerisini getiremediklerinde, o beytin devamını Rasülullah S.A.V. Efendimiz bizzat kendileri

” وأنهُ خَيرُ خَلْقِِ الله كُلِّهِــــــمِ “ Ve ennehü hayrul halgı küllihimi “kelamı mubarekesini ilave ederler.

Kasidenin sonun da üzerindeki hırkasını çıkarıp İmamı Bûsiri Hz.lerinin üzerine örter ve eliyle vucudununun felçli kısımlarını sıvazlar. Bûsiri Hz.leri heycanla uykusundan uyanır. O zevk ve manevi sarhoşluk içerisinde iken vücüdunun sıhhat bulduğunu fark eder.

O gecenin sabahında namaza giderken yolda Ebu'rr-Recayı görür. Şeyh Ebu'r Reca İmamı Busiri Hz.lerine Fahri Âlemi medhettiği kasidesini ister.

İmamı Bûsiri Hz.leri 'Peygamberimizi S.A.V. metheden kasidelerim çok, hangisini istiyorsun' dediğinde Ebu'r-Reca "Emin Tezekküri Cîrânin Bizî selemin" diye başlayan beytini istiyorum, çünkü senin onu Huzuru Rasülullahda okuduğunu işittim. Ve senin kıratından çok memnun olduğunu gördüm" der. (Abidin Paşa)

İmamı Bûsiri Hz.leri 167 beyit olan Kasidesini 10 fasıl üzerine tertip etmiştir:

1-Beyanı aşk ve rasul hakkında (1. beyten 12. beyte kadar)
2-Heva-ü hevesi ve nefsi men hakkında (13. beyten 28. beyte kadar)
3-Efendimiz S.A.V.'i medh hakkında (29.beyten 58. beyte kadar)
4-Efenimizin S.A.V. veladeti hakkında (59 beyten 71. beyte kadar)
5-Efendimiz S.A.V.'in dua ve davet mucizeleri hakkında (72. beyten 87. beyte kadar)
6-Hz. Kuranı Kerim ve onun medhi hakkında (88. beyten 104. beyte kadar)
7-Efendimiz S.A.V.'in miracı hakkında(105. beyten 117. beyte kadar)
8-Efendimiz S.A.V.'i ve ashabının cihadı(118. beyten 139. beyte kadar)
9-Cenab-ı haktan mağfiret, Efendimiz S.A.V.den şefaat talebi(140. beyten 156. beyte kadar)
10-Münacaat ve arzıhacet hakkında(157. beyten 161. beyte kadar)

Bu eşsiz kaside, Kaside-i bürdeyi İmamı Suyuti, İbrahim bin Muhammed, Ömer bin Ahmed Harbutî gibi bir çok osmanlı ulemâsı şerh etmişlerdir. Delaili hayrat, Harputi gibi bazı Şerhlerde okuma şartlarını yazmışlar ve usullerini uygun okunursa bir çok faideleler olduğunu bildirmişlerdir.

Bir çok beytinde herkesin muttali olamayacaği yüksek manaları ihtiva eder.Şarihlerin çoğu havassından ziyade manasına ehemmiyet vermişler.Bu itibarla Kaside-i Bürdeyi Efendimiz S.A.V.'e aşk ve muhabbetimizi arz için okumalıdır.

Defeatle hatıratalım ki; feyzi ve maneviyatı son derece büyük olan Kaside-i Bürdeyi okumanın öncelikle şartı,temiz bir beden ve temiz bir kalptir.

"Kişinin Haram ve helâle dikkat üzerine yaşaması lazımdır. "Sonra Rasülüllah S.A.V. Efendimize hürmet için okuyanın abdestli olması, üzerinde temiz elbise olması, temiz bir mekanda kıbleye müteccih olması, ayrıyeten okuyan şahsın ehil olup elfaz ve irabına dikkat etmesi, vezin ve kafiyelerine uygun okuması, her beytinden sonra beyte has olan salevatı okuması, Rasulullah S.A.V. Efendimize tam samimi muhabbet ve kemali tazim ile okunması evleviyetle lazımdır. Aksi taktirde kişi faide yerine kendine zarar vermiş olur.

"Elmer’ü mea men ahabbe" kavi şerifinin mucibince, Hazreti Allah Rasülüllah S.A.V. Efendimize muhabbetimizi an bean artırsın.


بسم الله الرحمن الرحيم


Ezelden ebede kadar her hamd edenin hamdi
الْحَمْدُ
Kim içindir?
Hz. Allah içindir لِلَّهِ
Öyle Hz.Allah ki
Mahlukatı yaratan, hareket ettiren  مُنْشِئِ
الْخَلْقِ 
Neden yaratan?
Yoktan
مِنْ عَدَمِ

Ezelden ebede kadar her hamd edenin hamdi, mahlukatı yoktan yaratan, hareket ettiren Hz. Allah içindir.

 Bundan sonra salat ثُمَّ الصَّلاَةُ  
Kim üzerinedir?
Seçilmiş olan zat üzerinedir عَلَي الْمُخْتَارِ
Nerede seçilmiş?
Önderlikte فِي الْقِدَمِ

Bundan sonra salat önderlikte seçilmiş olan zat üzerinedir.

Ey benim Mevlam مولاي
Sen salat et
صل
Daha?
Sen selam et وسلم
Nasıl salat et?
Daimi olarak دائما
Ebediyyen
ابدا

***
Kim üzerine salat et?
Senin habibin üzerine علي حبيبك
Öyle habibin ki
Mahlukatın en hayırlısı olan خير الخلق
O mahlukatın hepsinin
كلهم

Ey benim Mevlam,sen mahlukatın hepsinin en hayırlısı olan habibin üzerine daimi ve ebedi olarak salat ve selam et.

www.incemeseleler.com

Bu haber 25935 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

KASİDEİ BÜRDE DERSLERİ

Muhabbet-i Rasül [1-12. Beytler]

Muhabbet-i Rasül [1-12. Beytler] Selemlikte olan orayı sık sık ziyaret eden o zatı muhteremi Rasulü Kibriya ve Ashabını hatırladığından dolayı mı, g...

Zemmü Nefis [13-28. Beytler]

Zemmü Nefis [13-28. Beytler] Benim emmarei bissü olan nefsim, “olanca gücü ile kötülüğü, fenalığı emreden nefsim”, saç ağarması inzarına

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi