BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Malezya’daki Camiler

Malezya’daki Camiler

Tarih 16 ?ubat 2020, 16:08 Editör HÜSEYİN NECATİ

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz. Bu seferki durağımız : Malezya

Allah’ın evleri serimizde farklı ülkelerdeki birbirinden güzel camileri sizler için tanıtıyoruz.  Bu seferki durağımız : Malezya

1KRİSTAL CAMİ

Yapımında cam, metal ve kristal kullanıldığından dolayı bu adı alan Cami ; modern İslam mimarisi ve çevre düzenlemesinin en güzel örneklerindendir. Görkemli ve farklı yapısıyla dikkat çeken bu cami Kuala Terengganu’da , Wam Man adası üzerinde bulunan İslamic Heritage Park içerisindedir.

Yapımı 2 yıl sürmüş, 2008’de ibadete açılmış olan bu camide aynı anda 1500 kişi namaz kılabilmektedir.

Muhteşem görüntüsünün yanı sıra, Kristal Caminin özelliklerinden biri de, teknolojik alt yapısı ve kablosuz internet hizmeti vermesidir ve bu yönüyle bir ilktir.

2UBUDİAH CAMİ

Dünyanın en iyi mimariye sahip camileri arasında zikredilen bu camii 4 yıllık inşaat sürecinin ardından 1917 yılında ibadete açılmıştır.

Gotik tarzda inşa edilmiş olan Ubudiah Camii, altın rengindeki kubbeleriyle hem yakından hem de uzaktan büyüleyici bir manzaraya sahiptir.

Camiinin yapılış hikâyesi Perak Sultanı’nın hastalığına dayanmaktadır. Sultan’ın hastalıktan kurtulduğuna şükretmek istemesi üzerine yapılmasına karar verilmiştir.

Bu heybetli yapı, şu anda Perak Darul Rızvan’da bulunan bütün Müslümanlar tarafından Rahman’ın bir lütfu olarak görülmektedir.

3ZAHİR CAMİ

Malezya’nın önemli yerleşim merkezlerinden Kedah’ın tam merkezinde bulunan cami, Kedah Devlet camiidir.

3 yıllık inşaatın ardından 1915 yılında tamamlanarak hizmete açılmış olan Zahir Camii’ne hâkim olan ana renk beyazdır. Kubbeler, minareler ve oldukça geniş avlusu beyaz renktedir ve bu sadeliği de onu diğer camilerin arasından kolaylıkla öne çıkarmaktadır.

Zahir Camii’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kur’an’ı Kerim’i güzel okuma yarışması ilgiyle takip edilmektedir. Bunun yanı sıra, Malezya’da bulunan Zahir Camii, dünya üzerindeki en güzel 10 camiden biri olarak seçilmiştir.

4PUTRA CAMİ

Caminin kubbeleri pembe granitten yapılmıştır. Bu kubbeler caminin simgesi haline gelmiş ve Pembe camii olarak tanınmasına da vesile olmuştur.

Aynı anda 15 bin kişinin namaz kılabildiği bu cami, Şeyh Ömer (Bağdat) cami tasarımından etkilenerek yapılmış. Beş katlı olarak inşa edilmiş bu caminin kat sayısı ise İslam’ın beş şartını simgelemektedir.

En büyük minaresi 75 metre olan Putra Camii sayılı güzellikteki camilerdendir. Malakka Boğazı kıyısına inşa edilmiş olan bu cami tıpkı masallardaki sarayları andırır.

Tuanku Mizan Zeynel Abidin Camii

Camiii, Putra camiiyle aynı lokasyonda bulunuyor, Putra’nın avlusundan görebileceğiniz, çelik camii olarakta bilinen, minaresi olmayan bir camii. Nisan 2004’te başlayan yapım süreci, Ağustos 2009’da bitmiştir. Resmi olarak 11 Haziran 2010’da açılmıştır. Çoğu caminin aksine bu camide Ortadoğu mimarisinin değil, Çin ve Alman mimarisinin etkisini görülüyor. 20 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği bir camii. Ana ibadet yeri çevre dostu sisteme sahip. Klima gibi soğutucu sistem olmadan bile caminin içi, kenar duvarlarının olmaması sebebiyle, serin kalabilmekte.

5Şah Alem Abdulaziz (Mavi) Camii

Yapımına 1982 yıllarında başlayan, yapımı 11 Mart 1988’e dek süren camii, dünya genelinde en büyük kubbeye sahip ve en uzun minarelere sahip ikinci camiisi, Malezya’nın başkentinde bulunmakta. Camide hem modern hem geleneksel mimari bulunmakta, Ortadoğu ve Malay mimarisinden esintiler görülmektedir. Kubbesinde bulunan mavi ve gümüş renk sebebiyle Mavi Camii olarak da bilinmektedir. Caminin iç kısmı hoş hatlarla süslenmiş ve bu hatların sahibi Mısırlı hattat Şeyh Muhammed Ali el-Şerkevi. Camlar içeriye giren ışığı azaltmak için mavi lekeli olarak tasarlanmıştır. Bu sayede caminin içinde huzur ve sükunet havası hakim. Caminin iki katı bulunmakta. Alt kat erkeklerin namaz kılması için ayrılmıştır, ve ayrıca konferans salonunu, kütüphaneyi, caminin yöneticilerinin odalarını, ders odalarını içermektedir.  Üst kat ise kadınların namaz kılma alanı olarak ayrılmıştır. 24 bin kişi aynı anda namaz kılabildiği bu camii,  Malezya’daki en büyük, Güneydoğu Asya’da ise ikinci en büyük camisi olma özelliğine sahip.

6Jamek Camii

Malezya’da bulunan en eski camii.23 Aralık 1909 yılında ziyaretçilerine kapılarını açmış.Yerli halk arasında Cuma camii diye de bilinmekte.  Mescid Negara açılana kadar da ülkenin ulusal camiisi olarak hizmet etmiş. Gombak ve Klang nehirlerinin birleşme noktasında bulunuyor. Zaten şehirde adını tam bu noktadan alıyor. Kuala Lumpur iki nehrin kesiştiği çamurlu kavşak anlamına gelmektedir. Caminin tam önünde ufak bir liman var ve balıkçılar eskiden bu limana yanaşır, küreklerini bu limanda saklarlarmış. Ayrıca Malezya’nın nüfusunun Çinliler, Malaylar ve Hintlilerden oluştuğunu düşünürsek, caminin bulunduğu konumu daha özelleşiyor: nasıl ki iki nehir tam bu noktada birleşiyorsa, Malezya halkı da bu noktada birleşiyor ve kardeşçe ibadet ediyorlar. Mimarisinde Fas ve Babür mimarisinin etkisi oldukça fazla.

7Melaka Boğazı Camii

Caminin üzerinde bulunduğu ada, insan yapımı ve Pulau Melaka diye adlandırılmaktadır. 24 Kasım 2006’da ibadete açılmıştır. Mimarisinde Malay ve Ortadoğu etkisi görülmekte.  Dışarıdan bakıldığında suyun üzerinde yüzüyor gibi görülmesi camiinin güzel mimarisine daha da ihtişam katmakta zaten bu özelliğiyle Melaka’nın suda yüzen camisi olarak da bilinmekte. Caminin en ilgi çeken tarafı minareleri… Minareleri aynı zamanda deniz feneri işlevi de görüyor.

Bu haber 29498 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ASR-I SAADET

Efendimizin (sav) Ramazan hayatı

Efendimizin (sav) Ramazan hayatı Yolunu gözlediği sevgiliye, ramazana kavuşunca, vuslatın verdiği haz ve neşeyle mübarek ayın feyzini coşkuyla anlat...

HZ. PEYGAMBER (sav)’İN ŞEMÂİL’İ (Şemâilü’n-Nebî)

HZ. PEYGAMBER (sav)’İN ŞEMÂİL’İ (Şemâilü’n-Nebî) Hz. Peygamber’in (sav) Şemâil'i, yani bedenî tavsifi, ahlâkı, âdetleri; günlük hayatı, yeme içmesi, ibadetleri,...

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi