BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan

Tarih 10 Kas?m 2019, 09:58 Editör HÜSEYİN NECATİ

Tipu Sultan, Hindistan’da hem Müslümanlar hem de Hindular tarafından millî kahraman olarak kabul edilir. Sultanın ölüsünün başına gelen İngiliz başkomutanı orada Hindistan işte şimdi bizim oldu.” diyerek İngilizlerin asıl niyetini ilan etmiştir.

İngiliz tarih yazıcılığında Tipu Sultan’la alakalı iki ekol var. Bir ekol Sultan’ı zorba, diğer ekol ise İngiliz sömürgeciliğine karşı sıkı bir direnişçi olarak resmediyor. Hindu milliyetçileri (Hindutva) ilk ekolde yer alıyor.

Tipu Sultan’ın Malabar’daki isyanları çok şedit şekilde bastırdığı doğru ama bu sertlik yalnızca ona mahsus bir şey değil. Tipu Sultan’ı farklı kılan ise İngiliz İmparatorluğu’na karşı sergilediği amansız direniş ve 18. yüzyılda Hindistan’daki tek bağımsız hükümdar olmasıydı. İlaveten kendisi modernistti. Hükümranlığı devrinde ülkesini modern imalat teknikleriyle tanıştırdı. Ayrıca Karnataka’da ipek ve ipekböcekçiliği sanayiini kurdu. Tipu’nun yaptıkları tüm Hindistan için bir gurur vesilesi olmalıdır.

Güneydeki Mysore Sultanı Haydar Ali ve daha sonra da oğlu Tipu Sultan tâ o vakit bu tehlikenin farkına varmıştır. Tipu Sultan İngilizlerle dört defa savaşmıştır. Osmanlı’dan yardım istemiş ama Osmanlı o sıralarda Mısır’ı işgal eden Fransız Napolyon gailesi ile meşgul olduğu için buraya yardım gönderememiştir. Sonunda Tipu Sultan yaşanan meydan savaşında vezirinin de ihaneti üzerine 4 Mayıs 1799’da şehit düşmüştür.

Tipu Sultan, Hindistan’da hem Müslümanlar hem de Hindular tarafından millî kahraman olarak kabul edilir. Sultanın ölüsünün başına gelen İngiliz başkomutanı orada; ‟Hindistan işte şimdi bizim oldu.” diyerek İngilizlerin asıl niyetini ilan etmiştir. 

Güney Hindistan'daki eski Mysore krallığının 18. yüzyıl hükümdarı Tipu Sultan, gerçekten bir Kaplandı

Güney Hindistan'daki eski Mysore krallığının 18. yüzyıl hükümdarı olan Tipu Sultan, aslında üç savaşı kaybeden ve sonunda onu teslim etmeyi başaramayan İngiliz imparatorluğunu bile korkutmuş bir “kaplan” dı.

Tipu 1799'da Srirangapatna'da, güney Karnataka'da Mysore'dan 20 km uzaklıkta dördüncü ve son Anglo-Mysore Savaşı'nda şehit oldu.

“Tipu, Doğu Hindistan Şirketi'nin politik ve ekonomik çıkarlarını durdurarak İngiliz imparatorluğunun en çok önem verdiği yeri incitti” diyor bir tarihçi.

Sultan Hyder Ali'nin en büyük oğlu Tipu da (1750-1799), Deccan bölgesindeki Hindu krallıklarına, zulmünü korumak ve büyütmek için savaştı.

Mysore, Bengaluru'nun yaklaşık 150 km güneybatısındadır.

1785’te Tipu’nun kroniklerine göre, yerel tüccarlar İngilizlerle ticaret yapmalarını engelledi ve batı limanlarından sandal ağacı, karabiber ve kakule ihraç etmelerini engelledi.

Tipu silahlı kuvvetlerini nasıl modernize etti?

Tipu’nun, Fransız’ı müttefiki olarak yetiştirmesi şaşırtıcı değildi, çünkü krallığı aynı kaynakları kullanan İngilizler’e rakip oldu.

'Mysore Kaplanı', 18. yüzyılda silahlı kuvvetlerini güçlendirmek ve modernize etmek için Fransızların yardımını aldı.

Fransızlar ile müttefik olmak, Tipu'yu, kendisini ve babası Hyder Ali'nin kibirli, tehlikeli ve iddialı olduğunu düşünen İngilizlerle doğrudan çatışma halinde getirdi.

İngilizlerle dört savaş

İngilizler, Tipu ve babası Ali’yle 1767-69, 1780-84, 1790-92’de ve son olarak da 1799’da dört savaşla mücadele etmek zorunda kaldılar. Ali, Wodeyar’ların Mysore devlet ordusuna asker olarak katıldı ve başkomutanlığa yükseldi. 

Saltanat döneminde Ali, Fransızlarla dost olmak ve ordusunu bir Avrupa elektrik santrali gibi eğitmek için stratejik bir hamle yaptı.

Güçlü ve modern bir orduyla Ali, komşu bölgeleri krallığına ekledi ve krallığını Bidnur, Canara, Sera, Malabar ve Sunda olacak şekilde genişletti.

Ali'nin eylemleri tarafından kışkırtılan ve tehdit edilen İngilizler, Mysore'a bir savaş ilan etmek için Marathas ve Haydarabad Nizamı ile üçlü bir ittifak kurdu ve 1767'de ilk Anglo-Mysore savaşını başlattılar.

Ali'nin maharetli diplomasisi, İngilizleri Nizam ve Marathas’ı, oğlu Tipu’nun İngilizlere karşı Madras’a doğru ilerlemesine rağmen yanlarına alarak kazandılar.

Sonunda General Smith’in altındaki İngilizler Ali’yi yendi.

İlk Anglo-Mysore Savaşı, 1769 yılında Madras Antlaşması ile sona erdi ve fethettiği bölgelerin birbirine geri verilmesini ve Mysore eyaleti ile İngilizlerin yabancı bir saldırı durumunda birbirlerinin yardımına gelmesini kabul etti.

Ali, İngilizlerden nefret etti ve Marathas kendisine saldırıp bölgelerini eklediği zaman onunla anlaşmaya ihanet ettikten sonra düşmanlarına döndü ve 36 RAK'da barış almaya ve yıllık bir haraç çıkarmaya zorladı.

İkinci Anglo Mysore savaşı

Bu arada İngilizler, Ali'nin egemenliğindeki bir Fransız mülküne sahip olan Mahe'ye saldırdı ve Ali, 1780'de ikinci Anglo-Mysore savaşı olan onlara karşı bir savaş ilan etti.

Ali, daha sonra Madras Başkanlığı'nda Arcot'taki İngiliz kuvvetlerini yenmek için Nizam ve Marathas ile bir ittifak kurdu.

Savaş sırasında, Ali 1782'de öldü ve Tipu'yu savaşa devam etmeye zorladı.

Savaş, hem partileri işgal altındaki bölgeleri hem de savaş esirlerini iade etmeye zorlayan Mangalore Antlaşması ile Mysore ve İngiliz arasında aniden sona erdi.

Üçüncü Anglo-Mysore savaşı

Mysore, 1789’da İngiliz müttefiki Travancore’a karşı bir savaş yürütüyordu ve Bengal valisi General Lord Cornwallis’i Tipu’ya karşı savaşmaya teşvik eden üçüncü Anglo-Mysore savaşının (1786-1792) ana nedeniydi.

Yenilen Tipu geri çekilmek zorunda kaldı, İngilizlerin 1792'de başkent Srirangapatna'ya ilerlemelerini sağladı. Başka bir istiladan korkan Tipu, 1792'de Srirangapatna Antlaşmasını İngilizlerle imzaladı.

Antlaşmaya göre, Tipu, 1792'de Malabar, Dindigul, Coorg ve Baramahal bölgelerini kapsayan krallığının yarısından vazgeçmek zorunda kaldı.

Britanyalılar ayrıca Tipu’ya 3 dolarlık savaş cezası verdi ve savaş tazminatını ödeyene kadar iki oğlunu teslim etmeye zorladı.

Yıllar geçtikçe, Srirangapatna Antlaşması, 1799'da dördüncü ve son Anglo-Mysore Savaşı'nın önünü açarak Mysore ve İngilizler arasında barışı sağlama konusunda etkisiz hale geldi.

Yardımcı İttifak anlaşması

Tipu, İştirakler İttifakını imzalamayı reddettiğinde ve Fransızlarla aynı hizada olduğunda, İngilizler Mysore'ye her taraftan saldırdılar.

İttifak anlaşması, İngilizlerin anlaşmaya katılan bir Hint krallığının dış politikasını ve savunmasını kontrol etmesine olanak sağlarken, Hindistan kralına bölgelerini azaltılmış güçlerle yönetme izni verildi.

Kuzeyden, Marathas ve Nizam, Mysore'yi, 4: 1 oranında Tipu'nun askerlerini geride bırakarak Srirangapatna savaşında belirleyici bir zaferle sonuçlandı.

Tipu'nun ölümünden ve dördüncü savaştan sonra, Mysore bölgesi Haydarabad Nizamları ve İngilizler arasında dağıldı.

Bununla birlikte, Srirangapatna ve Mysore etrafındaki çekirdek alan, Ali'nin fiili hüküm sürmeden önce hüküm sürdüğü Wodeyar hanedanlığına geri döndü.

Wodeyar'lar, Mysore mahkemesinde bir İngiliz sakini yerleştirerek, Britanyalılar ile İştirakler Birliğine imza attılar.

Mysore, 1947’ye kadar Kurtuluş’tan sonra Hint birliğine katıldığı zaman başlı başına bir devlet olarak kaldı.

Kaynak: ummid.com

Bu haber 31645 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM DÜNYASI

Yezide lanet edilir mi?

Yezide lanet edilir mi? Yezid’e lânet meselesi, Kerbelâ Hadisesinin yaşanmasından bu güne kadar gündemde kalan ve âlimler arasında çeşitli ...

Kabe-i muazzama kimin vakfıdır? (Münderis Vakıflarımız)

Kabe-i muazzama kimin vakfıdır? (Münderis Vakıflarımız) Osmanlı arşiv belgelerini incelediğimizde vakıf medeniyetimize ait on binlerce belge ile karşılaşırız. Bu belgelerd...

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi