BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Navaz Şerif’e yapılan darbenin anatomisi

Navaz Şerif’e yapılan darbenin anatomisi

Tarih 31 Temmuz 2017, 12:58 Editör HÜSEYİN NECATİ

Son genel seçimlerden sonra farklı bir siyasi atmosfere giren Pakistan yolsuzluk iddialarıyla Başbakanı görevden uzaklaştırırken, Navaz Şerif’in mecliste hala çoğunluğu elinde tutan iktidardaki partisi Pakistan Müslüman Ligi (PMLN) ise bir yandan Şerif’in halefini seçmeye hazırlanıyor.

Mohammed Talukder- Bangladesh

Pakistan Anayasa Mahkemesi, Cuma günü beş yargıcının oy birliğiyle aldığı bir kararla başbakan Muhammed Navaz Şerif’i makamından azletti. Karar, Şerif’in aile servetinin kaynağını mercek altına alan ve bir yıl süren soruşturmanın neticesinde geldi.

Mahkemenin son kararı, Pakistan anayasanın 62. ve 63. maddelerine binaen alındı. Bu maddeler, meclisin bir üyesi olmak için kimlerin “sadık” ve “emin” olduğunu düzenliyor. Benzer bir vaka 2013 yılında da yaşanmış, o zamanki başbakan Yusuf Rıza Geylani’yi mahkeme kararlarına karşı geldiği gerekçesiyle azletmişti. Geylani’nin o zaman yerine getirmediği mahkeme kararı ise dönemin Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari hakkındaki yolsuzlukluk iddialarının tekrar soruşturulması için İsviçre makamlarına yazması gereken yazıydı.

Hukukçular, Anayasa Mahkemesi’nin Navaz Şerif ve ailesi hakkında “Panama Belgeleri”ne dayanan son hükmünün davalılar lehinde bozulmayacağı fikrinde. Mahkeme kararında Şerif’in kamu makamlarından ne kadar müddetle yasaklandığını belirtmese de ülke basınında bu yasağın Şerif ölene kadar süreceği konuşuluyor.

Mahkemenin aldığı son karar, Navaz Şerif’in kendisinin siyasi varisi görülen kızı Meryem Navaz’ın siyasi geleceğini de baltaladı. Sabık başbakanın İngiliz vatandaşlığı da bulunan oğulları Hasan ve Hüseyin Şerif de gelecekleri için hukuk savaşı verecek.

Navaz Şerif’in mecliste hala çoğunluğu elinde tutan iktidardaki partisi Pakistan Müslüman Ligi (PMLN) ise bir yandan Şerif’in halefini seçmeye hazırlanıyor.

Pakistan, son genel seçimlerden sonra farklı bir siyasi atmosfere girdi. Şerif’in partisi (PMLN) ile eski cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari’nin Pakistan Halk Partisi (PPP) tarafından idare edilen statüko, son seçimlerde yeni bir aktörün siyaset sahnesine dahil olmasıyla bozuldu: başında eski kriket oyuncusu İmran Han’ın olduğu Pakistan Adalet Hareketi (PTI), son seçimlerde en yüksek oya ulaşan ikinci parti oldu.

PTI, hem PML hem de PPP’nin göstermelik bir rekabet içinde olduğunu, aslında iktidarın dışında kaldıklarında birbirlerinin kirli çamaşırlarını örtbas edip iktidara geldiklerinde ise yine birbirlerinin menfaatlerini gözettiklerini iddia ediyor. PTI, son yıllarda ülkedeki muhalefet boşluğunu doldurma rolünü üstlendi. Bu saikle de Panama Belgelerini, Anayasa Mahkemesi’ne götürüp Cuma günkü kararın çıkmasında öncü bir rol oynadı. Mahkemeye sunulan dava dilekçesinde imzası bulunan üç isimden biri olan İmran Han, bir yıl süren tahkikatın başarıyla neticelenmesinin ardından şunları söyledi: “Mahkemenin bu hükmü tarihe geçmiştir. Karar, demokrasimizi daha da güçlendirip ileri bir seviyeye taşımıştır.”

Han ayrıca mahkemenin kararının yeni bir Pakistan’a atılan ilk adım olduğunu beyan ederek, “Bugünden sonra artık herkes yaptıklarından mesul olacak. Karar sadece bir başlangıç,” dedi.

Pakistan’ın yozlaşan siyaset kurumu, uzun zamandır bünyesindeki strüktürel problemlerini görmezden gelerek ülkede yolsuzluğun artmasına sebep oldu. Uluslararası şeffaflık raporuna göre Pakistan yolsuzlukta 176 ülkenin arasında 116. sırada bulunuyor. Pakistan siyasetindeki istikrarsız seyir, ülkeyi sistematik bir yolsuzluk cenderesine hapsederken, organize kara para aklama Pakistan siyasetinin başlıca vasıflarından biri haline geldi.

Bir yıllık yargılamanın sonunda Anayasa Mahkemesi, yolsuzluğu denetlemekle mesul olan devlet kurumlarının artık iyice kokuşmuş bir hale gelip politikacıların kirli işlerini örtbas etmesine yardım ve yataklık yaptığı hükmüne vardı. Diğer yandan bu karar, ülkedeki diğer siyasi partileri de ateşe atabilir. Bilhassa PPP ve başkanı Asıf Ali Zerdari için tehlike çanları çalıyor. Zira Zerdari, daha önce yolsuzluktan mahkum olup sekiz yıldan fazla hapis yatmış; 2004 senesinde Pervez Müşerref tarafından affedilmişti.

Anayasa Mahkemesi’nin son kararı, halihazırda Pakistan’ın içerde ve dışarda birçok zorluklarla muhatap olduğu bir zamanda geldi. Ülkedeki terörist örgütlere karşı son birkaç yıldır başarıyla yürütülen operasyonlardan sonra terörizm son zamanlarda yeniden hortladı. Hindistan’la sınır hattı boyunca yıllardır yaşanan karşılıklı ateş açmalar zaten günlük bir kaide oldu. Bu da yetmezmiş gibi Afganistan ve İran sınırlarında da güvenlik problemleri arız oldu. Pakistan ayrıca, Basra Körfezi’ndeki son Katar krizinde kimden taraf olacağı hususunda da bir ikilemle karşı karşıya kaldı.

Hasılı, Anayasa Mahkemesi’nin aldığı tarihi karar Güney Asya’nın bu zengin ama kötü yönetilen ülkesinin gelecek istikametini belirlemede bir fırsattır. Pakistan, zenginle fakiri ayırmayan bir adalet sistemini benimserse gerçek bir demokrasi olabilir. Bu da ancak ülkenin zengin ve kudretli politikacılarının, bürokratlarının, generallerinin ve kapitalistlerinin hesap vermesinin sağlanmasıyla olabilir.

Dünya Bülteni için çeviren: Mustafa Doğan

Bu haber 859 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM DÜNYASI

İslam tarihinde hac kaç defa iptal edildi

İslam tarihinde hac kaç defa iptal edildi Hicret ile birlikte Allah’a en yakın hissettikleri evlerinden uzaklaşmak zorunda kalan Müslümanlar, o andan itibare...

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan Tipu Sultan, Hindistan’da hem Müslümanlar hem de Hindular tarafından millî kahraman olarak kabul edilir. Sultanın ö...

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi