BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Endonezya Devlet Başkanı'nın Türkiye ziyaretinin ardından

Endonezya Devlet Başkanı'nın Türkiye ziyaretinin ardından

Tarih 24 Temmuz 2017, 11:09 Editör HÜSEYİN NECATİ

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Almanya’nın Hamburg kentinde 7 Temmuz’da başlayan G-20 Zirvesi’ne katılmadan bir gün evvel, yolunun üstü pozisyonunda olan Türkiye’yi de ziyaret etti

Mohamad Radytio Nugrahanto- Endonezya

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Almanya’nın Hamburg kentinde 7 Temmuz’da başlayan G-20 Zirvesi’ne katılmadan bir gün evvel, yolunun üstü pozisyonunda olan Türkiye’yi de ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından samimi şekilde ağırlanan Widodo’nun bu ziyareti, iki ülke arasında diplomatik olarak Endonezya Ulusal Devrimi yıllarında (1945-47) başlayan ama aslında 17. asırda Açe Sultanlığı’nın, Osmanlı halifesine tâbi olduğunu ilan etmesine kadar uzanıyor. 

Başkan Widodo’nun Türkiye ziyareti ile ilgili gözümüze çarpan altı noktayı şu şekilde sıralayabiliriz:

1- İade-i Ziyaret

Tayyip Erdoğan, 2015 senesinde Endonezya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirip başkent Cakarta’daki meşhur İstiklal Camii’ni gezmişti. Ayrıca Endonezya Ulusal Savunma Enstitüsü’nde (LEMHANAS) bir konuşma yapmıştı. Bu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra Endonezya’ya yaptığı ilk resmi seyahatti. Joko Widodo’nun Türkiye gezisi de 2015’teki ziyaretin iadesi ve aynı zamanda uzun yıllar sonra bir Endonezya devlet başkanının Türkiye’ye ilk ziyareti mahiyetindeydi. Widodo Ankara’da Kocatepe Camii’ni ziyaret etti ve bazı anlaşmalar imzaladı.

2- Terörle ve Endonezya’daki FETÖ Faaliyetleriyle Mücadele

Widodo, Türkiye’deki ziyaretinde Ankara’nın terörle mücadeleki başarılarını överken her iki lider de ülkelerinin savunma ve terörle mücadele sahasında iş birliği yapması gerektiğini vurguladı. Widodo, bilhassa IŞİD ve FET֒nün isimlerini zikrederek bu örgütlere karşı iki ülkenin müşterek mücadele etmesi gerektiğini, bunun için yapılması icap edenleri de Erdoğan’la istişare ettiklerini paylaştı.
Widodo’nun bu açıklamaları ile, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra Batılı hükümetlerle aynı yolu izleyip “ulusal egemenliklerini” ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’nin FETÖ ile mücadelede yardım talebini reddeden Endonezya’nın bu tutumundan vazgeçtiği anlaşılıyor. Bu minvalde, “Endonezya’daki FETÖ Faaliyetlerinin Engellenmesine Dair” imzalanan anlaşma Türkiye için büyük bir başarı olarak değerlendirilebilir

3- Endonezya’nın Hususi Statüsünün İkrarı

Müşterek basın toplantısında iki lider de dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Asya ülkelerinin tüm dünyada artan ekonomik ve ticari etkilerinin farkında olduklarını beyan ettiler. Erdoğan, Endonezya’nın büyük ekonomisiyle ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) içindeki pozisyonuyla Türkiye için ayrı bir yeri olduğunu hassaten belirtti. Erdoğan, Endonezya’nın Birleşmiş Milletler, İslam İş Birliği Teşkilatı, G-20 ve D-8 içindeki rollerinden övgüyle bahsetti. Ayrıca Endonezya’nın 2019-2020 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçiçi üyelik adaylığını da Türkiye olarak desteklediklerini ifade etti.

Katar krizinden bahisle Widodo, meselenin diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söylemekle yetindi.

4- Ticari Münasebetleri Geliştirmek

Endonezya Merkez İstatistik Enstitüsü (BPS) ile Endonezya Ticaret Bakanlığı verilerine göre iki ülke arasındaki ticaret hacmi ciddi manada küçüldü. İki ülke arasında 2013 yılında 2.85 milyar dolar olarak gerçekleşen alış veriş, 2016’da 1.02 milyar dolara kadar düştü. Bu veriyi göz önüne alan iki ülke yetkilileri tarafından, ziyaret sırasında “Türkiye-Endonezya Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması”nın (IT-CEPA) imzalanması kararlaştırıldı. Bununla hedeflenen iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çekmek.

5- Artan Savunma İş Birliği

İkili görüşmeler sırasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ile Endonezya Havacılık Kurumu (PT Dirgantara Endonezya) arasında 200 milyon dolar değerinde, karşılıklı iş birliği ve bilgi transferini hedefleyen bir anlaşma imzalandı. Endonezya tarafı ayrıca PT PAL ile Karadeniz Holding arasında, dört enerji gemisinin üretilmesini hedefleyen bir anlaşmayı daha imzaladı. Başkan Widodo, ilaveten, gelecekte Türkiye ile müştereken tank ve deniz altı üretebilecek bir seviyeye gelmeyi umduğunu söyledi. Türk zırhlı araç üreticisi FNSS ile Endonezya’nın PT Pindad şirketi müşterek projeleri olan orta ağırlıklı tank KAPLAN MT’yi Mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtmıştı.

6- Endonezya’dan Tepkiler

Endonezya’daki mevcut iç siyaset şu aralar sürtüşmeler ve atışmalarla meşgul olsa da Widodo’nun bu ziyareti Endonezya halkını, geçici de olsa, birleştirici bir unsur olabiliri. Zira hem taraftarları, hem de muhalifleri Widodo’nun Erdoğan’la yaptığı görüşmeyi methettiler. Widodo’nun destekçileri, Erdoğan ve Türk hükümetinin başkanlarına gösterdiği sıcak misafirperverlikten oldukça hoşnut kaldılar.
Birçok kişi iki lider arasındaki benzerliklere de işaret ediyor: Her iki liderin de ülkesindeki ortalamanın üzerindeki boy uzunlukları ve ikisinin de iktidara gelmeden evvel ülkelerindeki en büyük şehirlerin belediye başkanlıklarını yapmış olmaları gibi…
Widodo’nun en şiddetli muhalifleri bile, farklılıkları olmasına rağmen Müslüman liderlerin birbiriyle kucaklaşmasını görmekten ve Türkiye’nin çeşitli şekillerde Endonezya’ya yardım etmesinden memnun kalırken geçmişte Erdoğan’a diktatör diyen Widodo taraftarları bile şimdi Türk cumhurbaşkanına ciddi oranda methiyeler düzüyorlar.

Kaynak: World Bulletin

Dünya Bülteni için tercüme eden: Mustafa Doğan

Bu haber 888 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İSLAM DÜNYASI

İslam tarihinde hac kaç defa iptal edildi

İslam tarihinde hac kaç defa iptal edildi Hicret ile birlikte Allah’a en yakın hissettikleri evlerinden uzaklaşmak zorunda kalan Müslümanlar, o andan itibare...

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan

İngilizleri korkutan Mysore kaplanı: Tipu Sultan Tipu Sultan, Hindistan’da hem Müslümanlar hem de Hindular tarafından millî kahraman olarak kabul edilir. Sultanın ö...

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi