BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Karınca gerçekten ezilir mi

Karınca gerçekten ezilir mi

Tarih 17 Temmuz 2017, 11:03 Editör HÜSEYİN NECATİ

Günlük hayatta sürekli algılarda, evladım karıncaya basma, karıncayı ezme deriz. Peki gerçekten karıncalar ezilir mi. Bir de Karınca ile arının arasındaki ilginç fark Kur'an-ı Kerimde nasıl yer buluyor.

Günlük hayatta sürekli algılarda, evladım karıncaya basma, karıncayı ezme deriz. Peki gerçekten karıncalar ezilir mi. Bir de Karınca ile arının arasındaki ilginç fark Kur'an-ı Kerimde nasıl yer buluyor.Yeryüzünde çalışarak üreten iki hayvan vardır. Bal ve arı. Peki aralarındaki ilginç ayrıntıyı hiç düşündünüz mü? Birisi kendisi için çalışır. Diğeri ise insanlık için çalışır.
Karınca hep kendisine çalışır. Hüç üretmez. Harmandan, mutfaktan depodan her yerden toplayıp toplayıp depolarlar. Kimseyle de paylaşmazlar.

Arılar ise hep üretirler. Doğa için, insanlık için hatta hayvan alemi için bile faideli hizmetleri vardır. Arı sınıfında üretim, emek ve paylaşma duygusu vardır. Tüm çiçek açan bitkiler arıların bal toplama esnasındaki oluşturdukları tozlanma ile ürün verirler, tohumlanırlar. Bu tohumlarla çoğalırlar. Diğer canlılarda bu tohumlarla doyunurlar. Ağaçlar ve bitkilerin sayısı artar. İnsanın kalbi için Kur'anın, bedeni için balın faide verdiğinden başlayarak bal hakkında onlarca can alıcı hadisi şerif vardır. Nahl suresinde;
"Rabbin dişi bal arısına vahyetti: Dağlarda, ağaçlarda ve onların kurdukları çardaklarda kendine evler edin. — Sonra meyvelerin tümünden ye, böylece Rabbinin sana kolaylaştırdığı yollarda yürü-uçuver. Onların karınlarından türlü renklerde şerbetler çıkar, onda insanlar için bir şifa vardır. Şüphesiz düşünen bir topluluk için gerçekten bunda bir delil vardır." (Nahl Suresi, 68–69)
buyrulur. Ayette dikkate şayan ifade, Allah'ın c.c. tek vahyettiği hayvan arıdır.

Süleyman a.s. ve karıncayla alakalı Kur'anda geçen bir ifade de;

"Karınca vadisine geldiklerinde, bir dişi karınca: 'Ey karınca topluluğu, kendi yuvalarınıza girin… Süleyman ve ordusu farkına varmadan sizi kırmasın!' dedi" (27 Neml Suresi 18)
buyrulmuştur. Dikkat edilirse ayette "kırmasın" ifadesi geçer. Bilimsel araştırma neticesinde karıncanın % 95 inin kristal ve cam olduğu tesbit edilmiştir. Dolayısı ile aslında karıncalar ezilmez. Tıpkı bir bardağın ezilmediği gibi.

Kemal Ekrem Soylu/ incemeseleler.com

Bu haber 6362 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

MAGAZİN

Bir Müslümanın işleyemeceği günah

Bir Müslümanın işleyemeceği günah Yazar Elif Çakır yazdı: "Bir müslüman her türlü günahı işleyebilir, insandır. Bir müslüman asla yardım parasına dok...

Sezai Karakoç: 'Merhamet, verirken kendisinin vermediğini bilmektir

Sezai Karakoç: 'Merhamet, verirken kendisinin vermediğini bilmektir Merhamet, bu yüce duygu, başkasını küçük görmekten doğan acımayla ya da başkasının acısından zevk alışla

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi