BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Aydın Doğan, iddianamesi kabul edildi

Aydın Doğan, iddianamesi kabul edildi

Tarih 23 Mart 2016, 08:00 Editör HÜSEYİN NECATİ

Mahkeme POAŞ iddianamesi kabul etti: Aydın Doğan ve Ersin Özince'nin hapsi isteniyor...

stanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Petrol Ofisi'nde (POAŞ) örgütlü şekilde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin aralarında Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince'nin de bulunduğu 47 şüpheli hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Ajanslarda yer alan habere göre; İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Adem Meral'in, Petrol Ofisi'nde (POAŞ) 2001-2008 yılları arasında örgütlü bir şekilde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin hazırladığı 85 sayfalık iddianamenin üzerindeki incelemesini tamamladı. 

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme heyeti, ilk duruşmanın 13 Temmuz'da yapılmasına kararlaştırdı.

İDDİALAR

Şüphelilere ilişkin suçlamaların yer aldığı iddianamede şu bilgi ve iddilara yer verildi:

— Özelleştirme İdaresi bünyesinde kalan Petrol Ofisi 2000 yılında ‘İş-Doğan' konsorsiyumu tarafından 1 milyar 260 milyon dolar bedelle satın alındı, satış işleminin ardından şirket yeniden yapılandırıldı, özelleştirme anına kadar TÜPRAŞ'tan mal alan şirket bu andan sonra yurt dışından da petrol ithal etmeye başladı.

— Petrol ithalatında kullanılmak üzere merkezi Bahama Adaları olan Lysa isimli bir şirket satın alındı, bu şirketin faaliyetleri İngiltere'deydi, adı da Petrol Ofisi'ni çağrıştırması amacıyla sonradan Point'e dönüştürüldü, Petrol Ofisi ile Point'in yönetim bağlantısı bulunuyordu.

— Petrol Ofisi petrol ithalatını bu şirket üzerinden gerçekleştirmeye başladı, soruşturmaya konu usulsüzlük iddiaları Kocaeli Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi'ne 23 Ekim 2008'de yapılan bir ihbarla başladı.

— İhbarda, "Petrol Ofisi'nin 2001-2008 yılları arasında sonuna kadar yurt dışından Türkiye'ye yapmış olduğu akaryakıt ithalatında Gümrük Birliği olmayan ülkelerden yapılan ithalatın Birlik üyesi olan İngiltere'den yapılmış gibi gösterilerek, gümrüklerimize sahte belge ibraz edilmek suretiyle, vergi muafiyeti sağlanmak suretiyle vergi kaçırıldığı, devletin Petrol Ofisi tarafından zarar uğratıldığı" öne sürüldü.

— Körfez Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma dosyası, Petrol Ofisi şirketinin merkezinin İstanbul'un Şişli ilçesinde bulunması sebebiyle Şişli Cumhuriyet Savcılığı'na, çevre adliyelerin birleştirilmesinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na intikal etti.

— Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) raporuna göre, yapılan işlemlerde gümrük mevzuatına aykırılıkların söz konusu olduğu tespit edildi; Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporlarda da eksik ve yanıltıcı beyanname verilmek suretiyle gümrük kaçakçılığı suçunun işlendiği belirtildi.

— Petrol Ofisi 2000 yılından sonra Ukrayna ve Rusya gibi AB üyesi olmayan ülkelerden akaryakıt aldı, eksik ithalat vergisi ödemek üzere merkezi Bahamalar'da olan fakat İngiltere'de faaliyet gösteren Point isimli bir şirket kurdu, akaryakıtı bu şirket üzerinden almak suretiyle Avrupa Birliği ülkelerinden alınan mamullerdeki vergi muafiyetinden yararlanıldı, böylece vergi kaybına yol açıldı.

— Ayrıca Point şirketinin maliyet rakamları kasıtlı olarak aşağı çekilerek Petrol Ofisi'nin eksik ithalat beyannamesi vermesi sağlandı, 64 sevkiyat işleminde 6,3 milyon dolarlık vergi kaybı söz konusu.

— Şüpheliler Aydın Doğan ve Ersin Özince, Petrol Ofisi'nin İş-Doğan ortaklığı tarafından satın alınması ardından kurumun faaliyetlerini denetleyip çeşitli talimatlar verdi, bu talimatlar yöneticileri bağlayıcı nitelikteydi, (ikili) 2001-2007 yılları arasında eksik beyanda bulunmak suretiyle işlenen suçtan kaynaklanan ekonomik kazancı kendi uhdelerine aktarmak suretiyle haksız kazanç elde ettiler.

— Doğan ve Özince suç örgütü lideriydi; örgütün üyeleri arasında hiyerarşik ilişki bulunuyordu; (ikili) suç yapılanmasının en tepesindeydi; 2001-2007 yılları arasında devam eden eksik beyan yönetimini bilmedikleri şeklindeki anlatımları hayatın olağan akışına aykırı.

SUÇLAMALAR

İddianamede Doğan ve Özince dahil 47 şüphelinin ‘kaçakçılıkla mücadele kanununa muhalefet', ‘resmi belgede sahtecilik', ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak' ve ‘örgüte üye olmak' suçlarından hapis cezasına çarptırılmaları istendi. 

Doğan ve Özince hakkında ilk üç suçtan 8,5 yıldan 24,5 yıla kadar ayrı ayrı hapis cezası istenen iddianamede, aralarında Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in de bulunduğu 45 şüpheli hakkında ise sonuncu ve ve ilk iki suçtan beş  yıldan 21,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İddianame şüpheli olarak yer alan isimler ise şöyle:

Hakkı Ersin Özince, Aydın Doğan, Dr. Gerhar Roiss, Mahmut Magemizoğlu, Ali Erdal Aral, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Yurdaer Üge, İmre Barmanbek, Adnan Balı, Cevdet Bayram, Özgün Çınar, Mevlüt Tufan Darbaz, Ali İhsan Karacan, Ali Rıza Temuroğlu, Yahya Üzdiyen, Yener Şenok, Jan Nahum, Hakan Mumcu, Nesrin Karaman, Kemal Meço, Ertuğrul Tuncer, İshak Şengül, Caner Çimenbiçer, İsmail Tokaç, Ahmet İzzet Karacahisarlı, Vural Akışık, İrfan Taşköprü, David Davies, Manfred Mag Madi, Klaus Schneider, Serdar Ayırtman, Asım Barlın, Ali Tuzla, Hüseyin Kılınç, Ömer Lütfi İskefyeli, Gökhan Küçükgirgin, Zeynep Hansu Uçar, Murat Erdoğan, Murat Bekler, Sibel Bircan, Reha Talu, Sibel Fatma Elekdağ, Tamer Özdamar, Cezmi Ölekli, Azmi Ölekli, Fahri Kayhan Söyler ve Ali Ertan Çakır.

Bu haber 32360 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASIN YAYIN

SEN ÜZÜLME ÇOCUK!! MAZLUMLARIN AHININ AHESTE AHESTE ÇIKTIĞI YERDİR MAHŞER-İ ÂLEM...”

SEN ÜZÜLME ÇOCUK!! MAZLUMLARIN AHININ AHESTE AHESTE ÇIKTIĞI YERDİR MAHŞER-İ ÂLEM...” 5 yaşında bir kız çocuğu, bir evin bodrum katında, etrafında sağlık ekipleri, ellerinde malzemeleri yok, anestezi y...

Sen Ne Güzel Mümin Münevver İnsandın Mehmet Abi

Sen Ne Güzel Mümin Münevver İnsandın  Mehmet Abi Gazeteci, yazar, Bedir Yayınevi sahibi Mehmed Şevket Eygi'nin 86 yaşında vefat etmesinin ardından, dostları üz...

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi