BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

BİRAZ DAHA MİSAFİRİZ, HEPSİ BU.

BİRAZ DAHA MİSAFİRİZ, HEPSİ BU.

Tarih 15 Şubat 2016, 11:45 Editör HÜSEYİN NECATİ

Cengizhan Orakçı , Biraz daha misafiriz hepsi bu, hepsi bu
Cengizhan Orakçı'nın 'Zamansız Sipahi' adlı şiir kitabında 34 şiir yer alıyor. Şadi Kocabaş yazdı.

Şiire lise yıllarında başlayan, imzasına Doğuş Edebiyat, Türk Edebiyatı, Dergâh, Kurgan Edebiyat, Karabatak, Yedi İklim, Türk Dili gibi dergilerde sıkça rastladığımız Cengizhan Orakçı, bir edebiyat öğretmeni ve hâlen MEB bünyesinde görev yapıyor. Orakçı'nın yayınlanmış birçok kitabı bulunmakla birlikte bu yazımda, Kasım 2013'te yayınlanan Zamansız Sipahi adlı şiir kitabına değinmek istiyorum. Kitapta “Kırk ve Daha”, “İşleyen Zaman” ve “Nakkaş” başlıklı üç bölümde toplanmış 34 şiir yer alıyor.

Şairin “kelime”, “zaman”, “kuş”, “at”, “kalp” gibi kelimelere özel bir ilgisi var. Kitabın daha ilk şiirinde, geçen yaşlarının ''kelimeler arasında kurutulmuş'' olduğunu söyler.

Bir zaman felsefesi dolaşır şiirlerinde. Zamanı duyar, yaşar, görür ve fakat bir de dışarıdan bakıp resmeder. Zaman ona göre öğüten ve yeniden başa dönen bir değirmene benzer. Bizi öğütür zaman, getirir, götürür: ''Biraz daha misafiriz hepsi bu hepsi bu'' (Mühürlenmiş Anlar Misafiri)

Hayat, içinde bulunduğu kutsal bir savaş şairin

Kitaba adını veren şiirinde de kendini, “Ölüme ve kalıma/ Sebepsiz tarihler düşüren/ Zamansız bir sipahi” diye tanımlar. Hem bu çağın dışında olmaktır kastettiği, hem de zamana bağlı olmayan, sonsuzlukla ifade edilebilecek bir ruh ifade edilir. Zamansız bir aralıkta ayakta kalmayı başarmış bir atlı savaşçıdır. Hayat, içinde bulunduğu kutsal bir savaştır ve burdan mağlup ayrılmamak için direnir 'içindeki doludizgin at'.

Kuşlar ve kanat sesleri onun şiirlerinde çokça yer bulur kendine: “Kuş diyorsam sebebi var, önce onlar/ Selamlıyor şehri, kalbin melekleriyle” (Kuşlardan Yana)

İnsanı, hayatı, ölümü, ölümsüzlüğü, içine düştüğümüz çelişkileri, çaresizliğimizi ve şaşkınlıklarımızı bir şiire dönüştürmek istersek şu mısralar bize yol göstermez mi: “Bir kitap açsak orta yerinden, ne çıkar/ Siz ne beklerdiniz yazılmış olandan yana/ Sorsaydı biri mesela, ne derdiniz acaba/ Düşünmeliydi önceden, ben bekledim/ Kitabı ve orta yerini hayatın, hayalin/ Açtım kapadım, gördüm görüldüm ben/ Zordur bir kitabı açmak, sürprizdir biraz/ Hazır mıydınız siz sahiden söylemediniz” (Kitap Açmak)

 

Şadi Kocabaş yazdı


Bu haber 751 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SANAT-TARİH- YAZI DİZİ

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye İlim öğrenmeye verilen önem, bizzat ilmin kendisine verilen önemle doğru orantılıdır. Geçmiş nesillerimiz ilim öğre...

Masalcı Kemalettin Tuğcu

Masalcı Kemalettin Tuğcu Çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanmasında büyük bir pay sahibi olan Kemalettin Tuğcu, Türkiye’de çocuk edeb...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi