BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

AK Parti'nin olay adayı medyaya yüklendi

AK Parti'nin olay adayı medyaya yüklendi

Tarih 20 Nisan 2015, 11:21 Editör HÜSEYİN NECATİ

AK Parti Uşak Milletvekili adaylığı olay olan Eyüp Gökhan Özekin İnternethaber'e konuştu.

H.KÜBRA KOCAOĞLU
TWİT-ÜL HAVADİS

AK Parti adaylığının ardından, hem daha önce verdiği "Olmasaydı da olurduk" ilanıyla hem de El-Kaide ve IŞİD bağlantısı iddialarıyla gündeme geldi. Geçmişte Alperen Ocakları Başkanlığı ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun başdanışmanlığını yaptı. Mavi Marmara gemisinde ön saflardaydı. New York Times ve yabancı basına Mavi Marmara olayı sonrasında verdiği pozla kapak oldu. TRT'de yeni başlayan Milat dizisinin yapımcısıydı. 

AK Parti Uşak Milletvekili Adayı Eyüp Gökhan Özekin, hakkında çıkan iddialar ve kendisiyle ilgili sorularımı cevapladı. 

YAZICIOĞLU'NDAN SONRA AYNI MOTİVASYONA SAHİP OLAMADIK

-Hem ülkücü kökenden gelen hem de Muhsin Yazıcıoğlu'yla bu kadar yakın çalışan birisi olarak bugün başka bir siyasi hareketin içerisinde görüyoruz sizi. Bu değişikliğe ne sebep oldu?

Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatından önce de sonra da fikirlerimizde köklü bir değişiklik olmamıştır. Yazıcıoğlu, 28 Şubat'a, 27 Nisan e-muhtırasına en net tavrı gösteren liderlerden biri olmuştur. Muhsin Yazıcıoğlu'yla beraberken "Birgün Yazıcıoğlu Başbakan olacak, birgün partimiz iktidar olacak" gibi bir motivasyona sahip değildik. Biz adam gibi bir adamla birlikte yol yürümenin onurunu hissediyorduk o dönem. Vefatından sonra da artık aynı motivasyona aynı kurumlar içerisinde sahip olamadık. Dolayısıyla artık o kulvardan yürümeyi bıraktık. Ben Muhsin Yazıcıoğlu'yla beraberken de benim en yakın dostum Hakan Albayrak'tı, vefatından sonra da birlikte ağladığımız birlikte güldüğümüz insanlar değişmedi.

MAVİ MARMARA BİR KIRILMA NOKTASIDIR 

-Mavi Marmara, Eyüp Gökhan Özekin için ne ifade ediyor?

Mavi Marmara bizim için bir kırılma noktasıdır. O zamana kadar elbette bir ümmet bilincimiz vardı fakat Mavi Marmara'yla beraber, bu ümmet bilincini o ümmetle çok daha yakın temas ederek yaşama imkanı bulduk. Dünyanın her yerinden müslümanlar, müslüman olmayanlar da vardı gemide. Yine Mavi Marmara'dan sonra, yapılan etkinliklere katılmak için ümmet coğrafyasında gezerken, artık çok daha yoğun etkileşimler içerisine girmeye başladık. Dolayısıyla artık bir takım meselelerin çözümünü Türkiye ölçeğinde düşünmeye çalışırken, ister istemez etkileşim kurduğunuz ümmet ölçeğinde de düşünmeye başlıyorsunuz. Bu anlamda Mavi Marmara bizi geliştirmiş, perspektifimizi genişletmiştir.

 ALLAH OL DEMESEYDİ OLMAZDIK

- AK Parti adaylığınızın açıklanmasından sonra, daha önce Sancaktar Dergisi'nde verdiğiniz "Olmasaydı da olurduk" ilanı yeniden gündeme getirildi. O ilanı neden verdiniz?

Aslında ben bu konuyla ilgili konuşmaktan çok sıkıldım. Bu kadar büyük ve asil bir milletin bir kişi için "olmasaydın olmazdık" demesi bu milletin büyüklüğüne yakışmayan bir ifadedir. Bu milletten nice kahramanlar çıkar, nice mücadeleler verilir, milletimiz büyük bir millettir. Yine Elhamdülillah müslümanız. Bizim İslam itikadımıza göre "Allah ol demeseydi olmazdık". Dolayısıyla yine bir kişi için "olmasaydın olmazdık" demek çok doğru değil. Fakat Koç Holding Türkiye'nin her tarafını ve gazeteleri olmasaydın olmazdık ifadesiyle donattı. Biz de dinimize göre şirk olan, milli hassasiyetlerimizle de örtüşmeyecek, milletimizi küçük düşüren bu ifadeye karşı bir ilan verdik.

İFTİRA KAMPANYASI YÜRÜTÜYORLAR 

- Bir de El-Kaide ve IŞİD bağlantılı olduğunuz söylendi.

IŞİD diyorlar, El-Kaide, Hizbullah, Selam Tevhit diyorlar. Bu iddiaların hepsi asılsızdır.

- Peki neden sizinle ilgili sürekli bir terör örgütü üyeliği yakıştırması yapılıyor?

Bakıyorlar, İslam ve terör kavramları hangi gruplarla bir araya gelirse bizi o gruba yamamaya çalışıyorlar. Bunların hepsinin Mavi Marmara olayından sonra ortaya çıkması da manidardır. Bu iftiraları atan gruplara baktığımızda, çok da bizim milli ve manevi duygularımızla barışık olan, Türkiye'nin gelişimi isteyen, Türkiye'nin menfaatine yanıp tutuşan insanlar olmadığını görüyoruz. Bugün beni DHKP-C tehdit ediyor, PKK tehdit ediyor. CHP zihniyeti bu iftiralarla ilgili çok yoğun bir çalışma içerisinde. Tüm bunlara baktığımızda, bizim seçilmemizin bunları ürküten bir tarafı olsa gerek diye düşünüyorum.

EL-KAİDECİLER'DEN TEHDİT ALDIK 

eyup.jpgBunların asılsızlığına gelecek olursak, Türkiye'de sosyal medyada da insanlar okumayı, araştırmayı sevmiyorlar. Eski araştırmacı gazeteci kimliğindeki insanlar yapmıyor bunu. Tamamen sığ insanlar yapıyor. Biraz göz atsalar mesela biz "Böyle cihat olmaz" diye, bu insanları yerden yere vuran bir kitap çıkartmışız. Bu kitabı çıkartan grubun imtiyaz sahibi olan insana El Kaideci, IŞİDci denmez. Biz Sancaktar dergisinde sürekli bunların yöntemlerini, mücadele tarzlarını eleştiren yazılar yayınlamışız, özellikle bir sayıyı komple buna ayırmışız ve bunun için El Kaideciler tarafıdan bir sürü tehditler almışız. El Kaideci olmak da onların yöntemlerini doğru bulmak da çok büyük faciadır. 

Şimdi İrancı bir terör örgütü olan Selam Tevhit terör örgütü diye bir şey varmış, ilk defa bunların çamur atmasıyla duydum, bizi ona yakıştırıyorlar. Bir de İranclıığıyla bilinen Hizbullah var, ona da yakıştırıyorlar. Bizim bunların anlayışıyla da kavgalarımız oldu. Biz gerek televizyon programımızda gerekse Sancaktar dergisinde, Hakan Albayrak tarafından kaleme alınan kitaplarda Suriye'deki devrim sürecinden tibaren, İran'ın ve İrancı bakış akışısının ne kadar büyük katliamlara, trajedilere imza attığını alenen söyledik. Dolayısıyla azıcık araştıran biri bizim bunlarla hiçbir alakamız olmadığını bilir.

MAVİ MARMARA KARALAMA KAMPANYALARININ BAŞLANGICI OLDU 

Ha illa beni bir örgütle ilişkilendireceklerse Mavi Marmara örgütü diyebilirler. O gemideydik, silahsızdık ve İsrailli teröristler tarafından saldırıya uğradık. Bizim silahlı mücadele kapsamında değerlendirilebilecek tek konumuz İsrail'in silahlı teröristleri tarafından saldırıya uğramamızdır ki zaten hakkımdaki bütün bu karalama kampanyalarının miladı Mavi Marmara'ya binişimizle ilişkilidir. Mavi Marmara'da aktif bir rol oynamış olmamız, bütün karalama kampanyalarının başlangıcı oldu. O gün bugündür de artık hayatımın bir parçası haline geldi, bu tür iftiralara maruz kalmak.

BİRİLERİNİ TEDİRGİN ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ 

- Sizin hareketli bir yapınız var, sürekli çeşitli eylemlerle anılıyorsunuz. Eğer seçilirseniz Meclis'te de devam edecek mi bu hareketlilik?

Mavi Marmara, Gazze'ye diyaliz makinası, portatif çocuk parkı götürüyordu. Ortalama bir markette 1500 kalem ürün var, Gazze'ye dışardan 20 kalem ürün girişine izin veriliyor. Böyle insanlık dışı bir Batı var, buna karşın Mavi Marmara insani yardım gemisi olarak yola çıkmışız. Eylemsellikse, bu hareketli karakter yapısının İslam ümmetine ya da Türk milletine ne gibi bir kötülüğü olabilir.

İnsanlığa, İslam ümmetine ve Türk milletine faydalı olabilecek hangi alan varsa o alanda hareketliliğimiz de, riskli hareketlerse risk almaya, birilerini tedirgin eden hareketlerse tedirgin etmeye de devam edeceğiz. Önemli olan şey yanlışın içinde olup olmamaktır. Benimle ilgili çok iftiralar atılıyor. Tamamı iftira ama iftira olmayan konular var, onlar hiç gündeme getirilmiyor.

DHKP-C ÜYESİ ADAYI NEDEN GÖRMÜYORLAR?

- Ne gibi?

Mesela CHP'nin Hatay milletvekili adayı, Grup Yorum'un solisti DHKP-C taraftarıdır. Bu bir iftira değildir ve kendisi de bunu inkar edemiyor. Nasıl Hasan Sağındık denilince Büyük Birlik Partisi denirse, DHKP-C' nin müzik grubu da Grup Yorum'dur. Kılıçdaroğlu bu şahsı aday yaptı. Peki bana iftira atan medya nerede? Orada da bir eylemsellik var. Üstelik onların eylemselliği savcı öldürerek, karakol tarayarak. Cinayet işliyor bu adamlar. Bana IŞİDci, Hizbullahcı diyen medya nerede? Niye hiç yer yerinden oynamıyor, benim onda birim kadar haber göremiyoruz.

AK PARTİ KORKUSU VAR

- Neden sizce?

Nedeni belli değil mi? Burada bir AK Parti korkusu var, Tayyip Erdoğan korkusu var, Ahmet Davutoğlu korkusu var.

Cemaat medyası diye bilinen medya, bu polis operasyonları yapılınca "DHKP-C'yi bilenler içeri atılınca bu eylemler oldu" diye veryansın ediyor. Tamam madem öyle, burada DHKP-C'li aday var, iki kelime de buna etsenize.

MEDYADAN OBJEKTİFLİK DEĞİL MERTLİK BEKLİYORUZ 

- Medya bu konuda taraflı davranıyor yani?

Biz bu medyanın tarafsız olmadığını biliyoruz. Onlardan şimdi objektiflik de beklemiyoruz sadece zamanında bir medya yöneticisinin "Biz sosyalistiz, siz zamanında Anadolu'yu teşkilandırmaya giderken biz medyada yer aldık ve buralarda yükseldik. Şimdi kendi kadromu kendi dünya görüşüme göre şekillendiriyorum. Siz yapsaydınız da kendinize göre şekillendirseydiniz. Biz kendi adamlarımıza kıyamıyoruz" dediği gibi bir mertlik bekliyoruz. Yalnızca fikirlerim biraz sivri diye bana iftira atıyorlar. Ama orada, doğrudan doğruya cinayet işleyen bir örgütün taraftarı olan bir adama seslerini çıkartmıyorlar.

MEDYADA BİZİM DE OLMAMIZ LAZIM 

eyupgokhan.20150417043315.jpg- Medya demişken bir yapım şirketiniz var. Hatta son olarak TRT'ye çektiğiniz Milat dizisi baya ses getirdi. Sizin medyaya olan merakınız, muhafazakar camianın zamanında medyada yer edinememiş olmasından mı geliyor?

Bu konuda rahmetli Ömer Lütfi Mete beni çok cesaretlendirmiştir. Miray yapım şirketini kurmama vesile olan da odur. Onunla hep bu konuları konuşur ve bu sektörlerde bizim de olmamız lazım motivasyonuyla dolardık. Daha sonra da Allah nasip etti, kurduğumuz hayaller belli bir oranda gerçekleşmeye başladı. Tabi ki adaylık sürecimden itibaren artık yapımcılığı bıraktım. Şimdi seçilirsem bu hayalleri olan başka gençleri desteklemek için elimden geleni yapacağım, seçilemezsem bu hayallerimin peşinde koşmaya devam edeceğim.

MİLAT DİZİSİ İYİ BAŞLADI 

- Milat dizisi iki bölüm yayınlandı. Diziyle ilgili geri dönüşler nasıl?

Bu Cuma dizinin 3. bölümü yayınlanacak. Tüm sektör için en önemli kriter AB reyting oranlarıdır. Bizim ilk 10'a girmemiz bir başarı olarak değerlendiriliyordu fakat hamdolsun 1. bölümde 5., 2. bölümde 4. olduk. Bakalım ilerleyen bölümlerde nasıl olacak. Benim için reytingden daha önemli olan şey, dizinin kalitesiyle ilgili geri dönüşlerdir. Bu geri dönüşler de çok olumluydu. Kaliteli bir iş çıktı.

DERSİMİZE İYİ ÇALIŞTIK 

- Daha önce de MİT'i konu alan bazı diziler yapıldı fakat pek rağbet görmedi. Milat'ı diğerlerinden ayıran nedir?

Biz diziyi mümkün olduğu kadar gerçekçi yapmaya çalışıyoruz. Prodüksyonda hiçbir masraftan kaçınmadık, yüksek prodüksyonlu bir iş oldu. Hikayeyi ve kastı oluştururken çok emek verdik. Şimdi bu emeklerin karşılığını alıyoruz. 50 kişiyi öldüren bir kahramandan müteşekkil bir dizi değil, mafyavari değil, polisiye değil. Çok daha teknik MİT'i konu alan bir dizi. Dolayısıyla daha fazla kafa yormamız gerekiyordu bu konuya. Dersimize heralde iyi çalıştık, şu anda başarılı gidiyor.

MİT İLK KEZ GERÇEKTEN MİLLİ

- Bir MİT dizisi yaptığınız için MİT'le ilgili de bir sorum olacak. Son birkaç yıldır MİT'le alakalı siyasallaştığı yönünde eleştiriler var. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz bu eleştirileri?

MİT, belki de ilk defa gerçekten Milli istihbarat teşkilatı oldu. Bugün Türkiye'nin kendi hinterlandında, edilgen olmayan etken olan, tek konsatrasyon alanı Türkiye'deki dindarları tespit ve takipten ibaret olmayan aksine iddialı bir ülkenin iddialı bir istihbaratı olan MİT görüyoruz. Şimdi bu Yeni Türkiye'nin yeni MİT'i insanları rahatsız ediyordur, bu doğaldır. Bundan önce devletimiz vatan hainiyle doluydu şeklinde karikatürize bir tablo da çizmiyorum ama gözle görülen birşey var. Bu "aman Batı'yı incitmeyelim, aman bu konulara girmeyelim, pasif duralım" zihniyetine sahip insaları tabiki rahatsız ediyor.

HÜKÜMETE VURMAK İÇİN TÜRKİYE'YE VURUYORLAR

Malesef son dönemde şunu görüyorum insanlarda; hükümet karşıtlığıyla, Türkiye karşıtlığını birbirine karıştırıyorlar. Dolayısıyla Türkiye adına iyi birşey mi oluyor, bu hükümetle alakalı iyi birşeydir denklemini kurup hükümete vurmak için Türkiye'ye vuruyorlar.

MİT çok daha etkin çok daha milli bir yapı haline mi geliyor, artık MOSSAD'ın CIA'in arka bahçesi olma hüviyetinden çok daha güçlü çok daha bağımsız bir yapı haline mi geliyor, bu hükümete yarar düşüncesiyle "MİT de hükümete yakın bir yapı haline geldi" deniyor. Ama ben ne askeriyenin ne MİT'in herhangi bir siyasi partiye yakın olabileceğine ihtimal vermiyorum. Bundan önce ideolojik gerekçelerle uzak olduğu dönemler olmuştur ve bu dönemlerin Türkiye'ye büyük maliyetleri olmuştur. Darbeler, postmodern darbeler... Maliyetleri hepimizce malum. Bence Türkiyenin güvenlik bürokrasisi bu hatasından vazgeçmiştir. Bugün MİT'e yöneltilen eleştiriler askeriyeye de yöneltilmeye başlandı. Niye? Çünkü askeriye ilahi okuyan çocuklar, başörtüsü takan kızlar üzerine e-muhtıralar veren bir askeriye değil artık. Şu anda kendi işine odaklanan bir askeriyemiz var.

UŞAK'IN TANITIMINA YÜKLENECEĞİZ

- Milletvekili adayı olduğunuz Uşak'ın en temel problemi nedir sizce?

Uşak'ın en temel problemi bana göre, Uşak algısı ve tanınırlığıyla alakalı. Biz bunu yukarıya taşıma gayretinde olacağız. Bütün alanlarda hizmet yapacağız elbette fakat fazla gündemde olmayan bir yerle alakalı çok büyük yatırımlar düşünülmüyor. Bunun için ilk önce Uşak'ın tanıtımıyla ilgili alana yükleneceğiz. Yine sinema, televizyon alanındaki tecrübelerimizi de Uşak'ı bütünleştirip, bu sektörü Uşak'a çekmeye çalışacağız. Yine bir de mühendislik mimamlık şirketim var, uluslararası ortaklıklar kuruyoruz. Bu bağlamda uluslararası tecrübelerimizi de Uşak'a uyarlayıp, istihdam oluşturacak ,uluslararası firmaların Uşak'a gelmesini sağlayacak projeler üreteceğiz.

eyupgokhan.20150417042614.jpg 

EYÜP GÖKHAN ÖZEKİN KİMDİR?

- 1979 doğumlu, aslen Uşaklı.

-Ailesi ülkücü gelenekten geliyor. 28 Şubat Liseli Öğrenciler Birliği, Genç Alperen Dergisi Genel Koordinatörlüğü, Nizam-ı Alem Ocakları'nda yer aldı. Alperen Ocakları Genel Başkanlığı ve Muhsin Yazıcıoğlu'na Başdanışmanlık yaptı. 

- Mesleği iç mimarlık ama çok çeşitli alanlarda işler de yaptı. Öğrencilik yıllarından beri hep bir ayağı medya sektöründe oldu.

- Müzikle arası her zaman iyi olmuş. Bobby McFerrin, Metallica, Nirvana'yı da severek dinliyor Neşet Ertaş'ı da.

- Küçükken babasıyla Cumhuriyet Muhafız Alayı'nın askeri bando yürüyüşlerine gidermiş. Dedesi hep "Ecdatlı devletli olasın" diye öğütler verirmiş. Devletçi tarafını "Bizim ailede devlet her zaman önemli bir kavram olmuştur" diyerek anlatıyor.

- Cemil Meriç, Osman Yüksel Serdengeçti, Necip Fazıl, Eşref Edip okumaları yaparken bir yandan da İletişim yayınları ve Birikim Dergisi'ni de takip etmiş.

- Fikir dünyasının oluşmasında bu okumalarında yanında, hayatında da derin etkiler bırakan isimleri şöyle sıralıyor:

1996 yılında tanıştığım ve Başdanışmanlığını da yaptığım Muhsin Yazıcıoğlu.

Risale-i Nur'larla tanışmamın ardından Bedizüzzaman Said Nursi.

En yakın dostum dediğim, abim yoldaşım Hakan Albayrak

Üzerimde Muhsin Yazıcıoğlu, Hakan Albayrak kadar emeği olan Ömer Lütfü Mete.

Dostluğuna çok önem verdiğim Tarihçi Mustafa Armağan.

- 4 ve 8 yaşlarında iki kız çocuğu babası. 

MİLLİYETÇİLİĞE NASIL BAKIYOR?

İçinde bulunduğu milliyetçilik damarını resmi ideoloji milliyetçiliği ve milliyetçilik türlerinden ayıran Özekin, "bizim anladığımız ülkücülük, milli refleksleri güçlü olan fakat nizamı alemci bir yapısı olan ülkücülüktü. Buna mukaddesatçı ya da muhafazakar milliyetçilik de diyebiliriz " şeklinde tanımlıyor. Ona göre Muhsin Yazıcıoğlu'nun anlayışı da, bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın milliyetçilik anlayışı da budur.

"Özellikle resmi ideoloji milliyetçiliği, etnisist milliyetçilik anlayışına sahip olanlar bu milliyetçilik anlayışındakileri hainlikle suçlarlar. Tıpkı son dönemde bana yapılan gibi. Neden çünkü biz, millet, vatan, devlet kavramının içini resmi ideolojinin tabularıyla doldurmayız. Biz, millet kavramının içini kurgulanmış bir yeni ulus kavramı üzerinden değil, bin yıllık bir kadim bir millet anlayışı üzerinden değerlendiririz. Ve bizim bu değerlendirmemiz daha gerçekçi ve gelenekle barışıktır ve bundan hoşlanmazlar".

Bu haber 982 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

İÇ POLİTİKA

Küstah manşetlere en güzel kapak

Küstah manşetlere en güzel kapak Merve Kavakçı ve Ayşe Hilal Sayan Koytek'ın Büyükelçi olarak atanmasını hazmedemeyen bazı medya organları ve si...

KÜDÜS İsrail’in Baskenti Olamaz!

KÜDÜS İsrail’in Baskenti Olamaz! Osmanlı Partisi Genel Başkanı İbrahim ÜNYE ABD başkanı Donald Trump'un sözlerini ağır eleştirdi .Yazılı basın ...

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi