BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Türkiye'nin hafızası: Osmanlı Arşivleri

Türkiye'nin hafızası: Osmanlı Arşivleri

Tarih 12 Ocak 2015, 14:53 Editör HÜSEYİN NECATİ

2013 yılının Haziran ayında kapılarını açan Başbakanlık Osmanlı Arşivi, yaklaşık 95 milyon belgeyi muhafaza ediyor. Her ülkeden araştırmacılara açık olan arşiv, teknolojinin tüm imkânlarıyla donatılmış binasında hizmet veriyor.

İçerisinde dev bir tarih hazinesini barındıran Başbakanlık Osmanlı Arşivi, 2013'ün Haziran ayında açıldı. Yaklaşık 130 bin metrekarelik kapalı alanıyla dünyanın önde gelen arşiv merkezlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor.

Eski sınırları dâhilinde bugün kırktan fazla devletin tarihinde doğrudan veya dolaylı rol oynamış Osmanlı Devleti’nin bu muazzam arşivinde yaklaşık 95 milyon belge bulunuyor. Arşiv binası; evrakın sağlıklı şartlarda saklanması, tasnifi, konservasyonu ve ulaşılabilir hale gelmesi için gerekli tüm alt yapıya sahip olmasından başka; taş kaplaması, geniş saçakları ve pencere nispetleriyle klasik sivil mimariden de izler taşıyor.

Arşiv binasında araştırma salonları, tasnif binaları, konservasyon üniteleri ve kongre salonunun yanısıra 2 bin metrekarelik bir de müze bulunuyor. Çağdaş müzecilik anlayışıyla dijital ekranlar, filmler, projeksiyonlar, dokunmatik bilgi ekranları ve grafik baskılarla desteklenmiş olan müzede, Türk tarihi bakımından önem arz eden antlaşma metinleri de ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Osmanlı İmparatorluğu için dönüm noktası olan Tanzimat Fermanı’nın metni, müzede sergilenenlerden sadece biri.

Asıl önemli olan evrakın korunması ve muhafazası

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, Osmanlı Arşivleri'nin, Osmanlı tarihi ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyen ve araştırmacıların faydalanacağı bir arşiv olduğunu ifade etti. Ünal arşivde sergilenen belgelerle ilgili şu şekilde konuştu: “Bu binaya taşınana kadar Osmanlı Arşivi üç farklı mekânda hizmet vermekteydi. İdari binaları farklı bir mekânda, evrakları bulunduğu bölümlerse bütün bu alanlara çok çok uzak bir mesafede, 25 kilometre ötede olan Bağcılar’daki deposundaydı. Şartlarımız bu binaya geçişle birlikte en mükemmel standartlarına ulaşmış durumdadır. Eksiklerimiz de sürekli tamir ediliyor. Evrakı koruma birinci gayemiz. Bu bina bu evrak için vardır. Bu evrak için yapılmıştır. Dolayısıyla asıl önemli olan evrakın korunması ve muhafazasıdır.”

Bu arada önceki yıllarda nem gibi dış etkenler dolayısıyla bozulmaya uğrayan evraklar da profesyonel eller tarafından tekrar hayat buluyor. Evrakların dijitalleştirilmesine ve araştırmacıya sunulmasına büyük önem verilen merkezde, bu sayı yeni binayla birlikte sadece 2014 yılında 3 milyon 400 bine ulaştı.

Doç. Dr. Ünal evrakların tamiri projesini ise şu sözlerle anlattı: “Son iki yıldır hayata geçirilen birçok projenin temelinde bu yeni bina vardır. Osmanlı arşiv sitesine geçişle birlikte projelerimiz hız kazanmıştır. Belirttiğim gibi de bu binaya geçişimiz bunlara imkân sağlamıştır. Bu tesisimizin milletimizin kültür hazinesinin geleceğe aktarılmasında önemli bir rol üstlendiği ve inşallah bundan sonra da üstleneceği asla unutulmamalıdır.”

Osmanlı arşivi, sadece yerli değil, yabancı araştırmacıların da kapısını çaldığı önemli bir adres. Osmanlı Arşivleri'nde çalışmalarını sürdüren Suriyeli araştırmacı Rübab Atraş kendilerine büyük kolaylıklar sağlandığını söyledi. Atraş şu şekilde konuştu: “Suriyeliyim. Eluka adlı yayın organı için Osmanlı Arşivi’nin yazmalar kısmında bir araştırma yürütüyorum. Araştırmam I. Suud devleti hakkında. Burada biz araştırmacılara sağlanan çok büyük kolaylıklar var. Bu imkânlardan dolayı çok memnunum. Ayrıca görevliler de çok yardımcı oluyor.”

Bu haber 883 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SANAT-TARİH- YAZI DİZİ

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye İlim öğrenmeye verilen önem, bizzat ilmin kendisine verilen önemle doğru orantılıdır. Geçmiş nesillerimiz ilim öğre...

Masalcı Kemalettin Tuğcu

Masalcı Kemalettin Tuğcu Çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanmasında büyük bir pay sahibi olan Kemalettin Tuğcu, Türkiye’de çocuk edeb...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi