BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Bu Üç Aylar'I  iyi değerlendirmemiz lazım

Bu Üç Aylar'I iyi değerlendirmemiz lazım

Tarih 14 ?ubat 2021, 15:12 Editör HÜSEYİN NECATİ

Üç aylar olarak adlandırdığımız Recep, Şaban, Ramazan aylarının ilkine girdik çok şükür13 şubat cumartesi günü Üç Aylar başladı. Efendimiz (s.a.v) bu aylara erişince "Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a kavuştur" duasını yapmamızı istiyor.

Üç aylar olarak adlandırdığımız Recep, Şaban, Ramazan aylarının ilkine girdik çok şükür13 şubat cumartesi   günü Üç Aylar başladı. Efendimiz (s.a.v) bu aylara erişince "Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a kavuştur" duasını yapmamızı istiyor.

 

Üç aylar olarak adlandırdığımız Recep, Şaban, Ramazan aylarının ilkine girdik çok şükür… . Efendimiz (s.a.v) bu aylara erişince "Allâhümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa'bân ve belliğnâ Ramazân: Yâ Rabbi! Receb ve Şaban'ı bize mübarek eyle, bizi Ramazan'a kavuştur" duasını yapmamızı istiyor. Bahar mevsimi içinde “hoş geldin” diyerek buyur ettiğimiz Üç Aylar, Kur’an, hayır, oruç, namaz ile dolu dolu geçirilip manevi ve ebedi bahara hazırlanmamız için de bir basamak.

Yaşadığımız günlerde farklılıklar olmazsa, belirli alışkanlıklarımızla hayatımızı sürdürmekle yetiniyoruz. Alışkanlıklarımızın dışında farklı bir durumla karşılaştığımızda ise çekidüzen veriyoruz kendimize. Belki de bu yüzden Allah dostları haftada bir sohbet halkasında bulunmamız gerektiğini tavsiye ediyorlar ki manevi âlemimizi iyi yönde etkileyecek kararlar alıp uygulamaya geçelim.

Bunun için önümüzde büyük bir fırsat var. Pazartesi ve Perşembe günlerini oruçlu geçirebiliriz mesela... Hem de bu aylar içerisinde sevaplarımız katlanırken, zira hadis-i şerifte şöyle buyruluyor: "Bir kimse Receb'in birinci gününü oruçlu geçirse bir aylık oruç tutmuş gibi sevap verilir. Yedi gün oruç tutsa yedi cehennemin kapıları kapanır. Sekiz gün oruç tutsa sekiz cennetin kapıları onun için açılır. On gün oruç tutarsa Allah Teâlâ günahlarını hasenâta çevirir. On sekiz gün oruç tutarsa, semadan bir seslenici ‘Geçmiş günahların bağışlandı. İyi amellerine devam et!’ diye seslenir.”

Üç aylara bir de bu nazar ile bakmak gerek

Yetimlere yardım etmek için düzenlenen pek çok çalışmada bizler de elimizden geleni yapabiliriz bu mübarek aylar vesilesi ile... Teheccüd, duha, evvabin gibi nafile ibadetlere başlayabiliriz. Fakirlere elimiz yettiğince yardım edip kat kat sevaba ulaşabiliriz biiznillah... Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza bu mübarek ayların önemini anlatıp sadaka-i câriye sahibi olabiliriz. Bir de bu mevsimde rahmet esintilerinin yoğunlaştığı geceler var ki affımız için aralanmış kapılar bizler için. Regâib, Mîrâç, Berâat ve Kadir…

Muhterem Osman Nuri Topbaş Hocadan dinlemiştim bu tavsiyeyi: “Geçen sene üç aylarda hayatta olan kardeşlerimiz bu sene üç aylara girerken hayatta yoklar. Son üç aylarımız olabilir kızım… Kıymetini bilmemiz lazım… Dilimize fermuar çekmemiz lazım…” Üç aylara bir de bu nazar ile bakmak gerek belki de…

Bu ayların maddi açıdan diğer aylardan bir artısı ya da farkı olmamasına rağmen manevi açıdan kıymetini hadis-i şeriflerle görüyoruz. Resûl-i Ekrem sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz, “Receb Allah Teâlâ'nın, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.” buyurmuştur. Yine başka bir hadis-i şerifte içinde bulunduğumuz ayların önemine binaen şöyle buyurmuş Efendimiz (s.a.v): “Receb ayının, diğer aylar üzerine fazileti, Kur'ân-ı Kerîm'in diğer sözlere olan üstünlüğü gibidir. Şaban ayının diğer aylara nisbetle fazileti, benim, diğer peygamberlere olan üstünlüğüm gibidir. Ramazan'ın diğer aylara göre fazileti ise, Allâh Teâlâ'nın, mahlûkâtı üzerine yüceliği gibidir.”

Rabbim inşallah bizleri bu mükâfatlara muhatap eylesin. Affedilerek çıktığımız hayırlı bayramlara ulaştırsın.Bu haber 39477 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DİN & İBADET

ŞABAN AYI VE BERAT GECESİNİN FAZİLETİ

ŞABAN AYI VE BERAT GECESİNİN FAZİLETİ “Bu tür şeyler Hazreti Allah’ın Kuran’daki sırrıdır. Allah’ü Teâlâ’nın her kitabında kendisine hâs sırrı vardır. Bu...

RECEB AYI VE REĞAİB GECESİNİN FAZİLETİ

RECEB AYI VE REĞAİB GECESİNİN FAZİLETİ Receb ayında işlenen günahların cezaları artırıldığı gibi ibadet ve itaatlerin mükâfatı da artırılır.

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi