BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Ayasofya ile ilgili ilginç iddia

Ayasofya ile ilgili ilginç iddia

Tarih 04 Nisan 2013, 06:28 Editör HÜSEYİN NECATİ

Aylık tarih ve kültür yayını Yedikıta Dergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Suphi Saatçi ile Ayasofya üzerine yaptığı söyleşiyi Nisan sayısının kapağına taşıdı.

ylık tarih ve kültür yayını Yedikıta Dergisi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Suphi Saatçi ile Ayasofya üzerine yaptığı söyleşiyi Nisan sayısının kapağına taşıdı. 'Mimar Sinan olmasaydı Ayasofya olmazdı' başlığı ile verilen röportajda, Mimar Sinan'ın yapıları ve hayatı ile ilgili önemli bilgilere yer verdi. Ünlü mimarın, mimari yönünün dışında mühendislik tarafının da çok güçlü olduğunu, yer hareketlerini ve yer fiziğini çok iyi bilen bir kişi olduğunu aktaran Saatçi, "Aksi takdirde mimarlıkta başarılı olamazdı. Mimar Sinan sadece mimar değildi, çinicisini de vitraycısını da hattatını da yönlendiren bir yeteneğe sahipti." ifadesini kullandı. 

Ayasofya kubbesinin Mimar Sinan'ın kubbesine benzediğini söyleyen Saatçi, şu iddiada bulundu: 

"Dikkatli bakıldığında Ayasofya'nın kubbesi Mimar Sinan'ın kubbelerine benziyor. Çünkü bu Ayasofya o bildiğimiz Ayasofya değil. İlk ahşap olarak yapılmış, sonra yanmış yeniden yapılmış. O da depremle yıkılmış. Bizim gördüğümüz en son şeklidir. Mimar Sinan olmasaydı günümüzde Ayasofya da olmazdı. Onun restorasyonu sayesinde, arkadan masif payandalar, sonrasında kalın iki tane minare, hatta belki de bu kubbe de Sinan'ın işidir diye düşünüyorum." 

Mimar Sinan'ın etnik kimliğinin tartışılmasının yanlış olduğunu dile getiren Prof. Dr. Saatçi, "Mimar Sinan'ın bir Osmanlı dehası olduğunu söylüyorum. Çünkü onu Osmanlı yetiştirmiş. Devşirmiş, okutmuş ve büyük çapta mimar yapmış. Bir çocuğu alıyor, etnik kimliğine bakmadan 'Sinan' yapıyor. Bundan daha muhteşem, bundan daha önyargısız bir yönetim var mı? Osmanlı'nın en güçlü yanlarından birisi, insanları çok iyi kazanmak ve yetiştirmekti." dedi. 

Yedikıta Dergisi'nin Nisan sayısında ayrıca okuycuları bekleyen dikkat çekici makaleler de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi 'Peygamberler ve Sahabeler şehri Diyar-ı Bekir' makalesi. Fatih Oktay'ın kaleme aldığı makalede, bünyesinde en fazla sahabe bulunduran üçüncü şehir olduğuna dikkat çekiliyor. Doç. Dr. Mustafa Gündüz'ün kaleme aldığı 'Robert Koleji'nin İlginç Kuruluş Öyküsü' ile söz konusu okulun Amerikalı misyonerler tarafından Rumeli Hisarı üstüne nasıl kurulduğu anlatılıyor. Doç. Dr. Mustafa Güler'in 'Haremeyn Hizmetkârları Memlûklüler' makalesi ve Dr. Abdülhamit Avşar'ın Hazar Denizi Bakü açıklarında bulunan Nargin Adası'ndaki dramı anlatan 'Nargin Adası'ndaki Esir Türkler' başlıklı yazıları da derginin Nisan sayısında yer alan makaleler arasında.

Bu haber 1725 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SANAT-TARİH- YAZI DİZİ

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye

Er-Rıhlâtu'l-ilmiyye İlim öğrenmeye verilen önem, bizzat ilmin kendisine verilen önemle doğru orantılıdır. Geçmiş nesillerimiz ilim öğre...

Masalcı Kemalettin Tuğcu

Masalcı Kemalettin Tuğcu Çocukların kitap okuma alışkanlığını kazanmasında büyük bir pay sahibi olan Kemalettin Tuğcu, Türkiye’de çocuk edeb...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi