BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Türkiye cUMHURİYETİ bAŞKAN aDAYINIZ KİM


Tüm Anketler

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SAYAÇ 08/05/2011
     
 

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Yavuz Selim'in hüzünlü aşk hikayesi

Yavuz Selim'in hüzünlü aşk hikayesi

Tarih 09 Mart 2016, 16:30 Editör HÜSEYİN NECATİ

Osmanlı İmparatorluğu'nun 9. hükümdarı olan Yavuz Sultan Selim (1470 - 1520), imparatorları dize getiren bir kumandan olarak bilindi.;Sultan Selim-i Evvel, Yavuz Sultan Selim ve Selim Şah olarak bilinen cihan padişahı, 8 yıllık hükümdarlık döneminde yaptıklarıyla tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun 9. hükümdarı olan Yavuz Sultan Selim (1470 - 1520), imparatorları dize getiren bir kumandan olarak bilindi. “Sultan Selim-i Evvel”, “Yavuz Sultan Selim” ve “Selim Şah” olarak bilinen cihan padişahı, 8 yıllık hükümdarlık döneminde yaptıklarıyla tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

Yavuz Sultan Selim´in aşk dünyası da renkli idi. İdris-i Bitlisi´nin ünlü eseri Heşt Behişt´in «ol cihangire ait menkıbeler» bölümünden alınan bir aşk olayı Tac ü´t-Tevarih´te ayrıntıları ile anlatılır. Bölümde anlatılanlar bugünkü Türkçe ile şöyle:


.Yavuz Selim, Mısır Kölemenlerine karşı Mercidabık zaferini kazandıktan sonra Şam´a gelerek burada kışı geçirdi. Misafir kaldığı konakta özel hizmetlerine genç ve güzel bir kız bakıyordu. Hususi hayatı düzenli, giyimi basit, her türlü şatafat ve mübalağanın uzağında olan, vakur ve şiddeti alemleri titreten büyük cihangirin önünde laubalilik ne mümkündü? Fakat gönül ferman dinlemezdi.


Genç kız bu erkek güzeline yürekten aşık oldu, dayanamadı, Yavuz´un yatağının kurulduğu duvarın üzerine şunu yazdı:

Aşık olan neylesin ?

ertesi gün
Çehre ve beden güzelliği kadar, şiir zevki de olan genç kızın şu gönül seslenişi, Farsça divan sahibi şair hükümdarı duygulandırmıştı. Güldü ve kızın mısraının altına:


Derdi ne ise söylesin !

cevabını yazdı. Kız, Padişahın yatağını toplarken okuduğu cevapla bahtiyar ve ümitli, duygusunu açıkladı:

ertesi gün
Ya korkarsa neylesin?

ertesi gün

O, çölleri ormanlık yamaçlar gibi aşan koca Hakan, bu gönül selinin önünde, müstesna heybetinin kapısını araladı, tertemiz duyguya değer verdi:


Hiç korkmasın, söylesin ...
ertesi gün

Genç kız, Padişahın duygusuna cevap vereceği vaadinin sevinci içinde en güzel elbiselerini giydi, gözlerinde dünya mutluluğu; heybetli Hakarı´ın odasına girdi. Lakin her tarafı titriyordu. Bütün gücünü topladı, başını kaldırdı, Yavuz´un yüzüne baktı. O anda olan oldu. Bu gözlerdeki muhabbet ve şefkat bile, erişilmez heybet ve merhametin yıldırım tesirini giderememişti, birkaç defa sallandı, sonra yere yıkıldı ve kaldı. Seven o masum, tertemiz duygularla atan kalbi durmuştu.

Cihan hükümdarı, bu ölüm üzerine Mısır seferini üç gün tehir eyledi. Genç kıza mermer mezar yaptırdı. İsmini bilmediği aşk şehidesinin adı yerine tuğrasını işletti ve tebdil giyerek kabri ziyaret etti.

Bu haber 1902 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SANAT-TARİH- YAZI DİZİ

Koçi Bey öldü ama tespit ettiği sorunlar hala yaşıyor

Koçi Bey öldü ama tespit ettiği sorunlar hala yaşıyor 17. yüzyıl Osmanlı yazar, düşünür ve devlet adamı Koçi Bey'in Risalesi, devletlerin belası kamusal hastalıkları...

Yücel Çakmaklı Üzerine Sohbet

Yücel Çakmaklı Üzerine Sohbet Yönetmen Mesut Uçakan, Yücel Çakmaklı’nın Türk sinemasındaki devrimci duruşu, filmleri ve Türk toplumuna sinema ile...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi