BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz


Tüm Anketler

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SAYAÇ 08/05/2011
     
 

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mostar neden artık

Mostar neden artık

Tarih 13 Ocak 2013, 22:51 Editör HÜSEYİN NECATİ

Mostar dergisi 95. sayısı olan Ocak döneminde format değişikliğine gitti. Bunun nedenlerini ve beklentileri editör Mükerrem Mete ye sorduk..

Semerkand Yayın Grubu bünyesinde, Mart 2005’te başlamıştı Mostar dergisi yolculuğuna. Bir dergi bir mektepse şayet, kimler geçmemişti ki bu rahleden... Türkiye’de kültür - sanat - aktüalite üzerine değerli şeyler söyleyebilen birçok ismi dosya yazılarıyla farklı sayılarında görebiliyorduk. Rasim Özdenören, Yusuf Kaplan, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Armağan bir zamanlar Mostar’da yazanlar arasında aklımda özellikle kalanlardan...

Mostar dergisi, 7 senelik yolculuğu boyunca önemli işlere imza atmış, arşivlik dosyalar hazırlamış, dergide emekleri ismini belirtmemizi mecbur kılan İbrahim Baran’ın editöryası döneminde de ‘TYB 2010 Yılın Dergisi’ ödülüne layık görülmüştü.

Gün oldu, devran döndü. Muhtevasında zaman zaman değişikliklere giden Mostar dergisi, bu kez ciddi bir format değişikliğini uygun gördü. Yayın hayatına devam edeceği yeni editörü Mükerrem Mete’nin ‘Mostar Gençlik’ diye isimlendirdiği, dergiyi gönül bağıyla sahiplenmiş tabanı Mostar Gönüllüleri Derneği gençleriyle de ünsiyet ve teşrik-i mesaiyi arttırma fırsatı kazandı Mostar. Böylelikle yeni haliyle Ocak’ta ilk sayısını çıkarttı bile, internet sorununu işledi.

Gelin gerisini editöründen dinleyelim, kısa kısa sorduk merak edilenleri…

Öncelikle derginiz hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun inşallah. Okurun aklındaki bulanıklığa son vermek için: Mostar, formatında değişikliklere giden eski bir dergi mi, eski ismi kullanıp işe yeniden başlayanların ayrı dergisi mi?Mükerrem Mete, Mostar

Mostar formatında değişikliğe giden bir dergi. Böyle bir şeyi de ilk defa yapmıyor. Daha önce de Mostar’ın formatında ve yayın ekibinde 2-3 kere değişiklik oldu. Aslında bütün dergiler için yeni mutfak, yeni yayın yönetmeni değişiklik demektir. Mostar, entelektüel kalitesinden ödün vermeden daha anlaşılır, daha çok okunur bir dergi olmaya çalışıyor. Biz bu adımlardan birini daha attık. Bizden sonra da adımlar atılacak. Çünkü Semerkand Yayın Grubu ilkesel olarak sadeliği, akıcılığı, herkese ulaşmayı hedefliyor. Bu hedefine, bugün için büyük ölçüde ulaşmış durumda. Dergilerimiz birçok yayın grubunun tahayyül edemeyeceği sayıda okura ulaşıyor. Elbette bunun gerektirdiği dil ve üslûp pratiğini de sağlamış durumda. İnşallah geniş kitlelere ulaştığı halde tutturduğu yüksek bir seviyeden ödün vermeyen bu yayınları hakkıyla devam ettiririz.

‘Dergimiz, derdimizdir’ deseniz, hangi derdi ifade ederdiniz?

İlk sayımızın giriş sayfasında da yazdığımız üzere, “Dostlarımızla dertlerimizi paylaşacağımız bir yolculuktayız.” Biz gençlere hitap etmek istemiyoruz, gençlerle arkadaş olmak bile istemiyoruz. Biz gençlerle zaten arkadaşız. Mostar, cam binanın tekinin bir ofisinde kurgulanan bir dergi değil. Mostar Gençlik’in dergisi. Ben de Mostar Gençlik’tenim, yayın ekibimizin tamamı Mostar Gençlik’ten. Biz kendi dergimizi çıkarıyoruz. Ne oluyor, bütün üyeler bir araya gelip binlerce genç dergi çıkarmıyorlar da içlerinden birkaç kişiye bu görevi havale ediyorlar.

Piyasada hedef kitlesi gençlik olan çok sayıda dergi var. Mostar hangi gençliğe talip? Pergel ucu daima İslâm ve İslâm Milleti merkezinde olan, hayırda yeni bir yarışmacının müjdesi diyebilir miyiz Mostar’a?

Ehl-i sünnet ve’l-cemaat demeyi tercih ederiz, pergelin sabit ucu için. İslâm maalesef ucu açık bir tabire dönüştü. Biz İslâm’a getirilen bütün yorumları benimsemiyoruz. Hedef kitlemize gelince, üniversite gençliğinin kültür dergisiyiz. Mostar Gençlik vatanımız. Her yaştan, her fıtrattan insana hitap ediyoruz. Aynı derdi bir de genççe söylüyoruz. İnsanlığın bu dertte bir çekim gücü bulmaması olanaksız. Biz varlığın can damarından söz açıyoruz. Herkes bununla ilgilenir.

Mükerrem Mete, MostarDerginin somut içeriğine geçecek olursak, bir sayıda neler bulabilecek, hangi yazarları göreceğiz?

Mostar kültürle ilgili her konudan ilkelerine uygun olarak bahseden bir dergi. Bilim, sanat, tarih, sosyoloji, tıp, bilişim, mizah, sinema… Bu başlıkların tamamını dergimizde bulabilirsiniz. Sade ve akıcı bir dil kullanmaya çalışıyoruz. Okuma hızıyla anlaşılalım istiyoruz. Kaliteli bilgileri herkesin anlayacağı bir şekilde ifade etmenin yollarını arıyoruz.

İzlenimime göre okurun Mostar etiketinden beklentisi yüksek. Bu durumda derginin ufku açısından iki bin kaça kadar gönlümüzü ferah tutabiliriz; Mostar kaç sene devam edecek?

Allah bilir.

Çok teşekkür ederiz, sizi izlemeye devam edeceğiz. Son olarak abone olmak ve tek sayıya ulaşmak isteyen okurlarınız için irtibat adresleri?

Biz de Dünyabizim’e teşekkür ederiz. Abone olmak veya tek sayıya ulaşmak için 0 216 564 26 26 numaralı telefon aranabilir.

 

Mehmet Bahadıroğlu söyleşti


Bu haber 1257 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EDEBİYAT& KİTAP

ABDURRAHİM KARAKOÇ AĞABEY İÇİN

ABDURRAHİM KARAKOÇ AĞABEY İÇİN Liseye giderken sevdiğimiz şairlerin başında geliyordu Abdurrahim Karakoç Ağabey. Özü bizdendi, sözü bizdendi. Her ...

İsmet Özel'in 'Dil ile İkrar' ettiğidir

İsmet Özel'in 'Dil ile İkrar' ettiğidir İsmet Özel, 'Dil ile İkrar' kitabında, Türkçe-İslâm-şiir üçgeninde çok duruyor ve bağ kurduğu şeylerin birb...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi