BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz


Tüm Anketler

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SAYAÇ 08/05/2011
     
 

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Seyyid Ahmet Arvasi asrın Yesevisi idi

Seyyid Ahmet Arvasi asrın Yesevisi idi

Tarih 12 Ocak 2013, 02:47 Editör HÜSEYİN NECATİ

Seyyid Ahmet Arvasi gibi evini bir dergah gibi gençlere açan bir mütefekkirimiz kaldı mı acaba

Araştırmacı yazar Hüdavendigar Onur Ağabey ile dört beş yıl kadar önce tanışmıştım. Birkaç sefer kendisi ile çeşitli ortamlarda görüştük. Zaman zaman da internet üzerinden mesajlaştık. Kendisi ile bir görüşmemizde bana Asrın Yesevisi S. Ahmet Arvasi kitabını hediye etmişti.Seyyid Ahmet Arvasi

Seyyid Ahmet Arvasi ismi ile ilk olarak bu kitap vesilesi ile tanışmış oldum. Belki ülkücü bir gelenekten gelmiş olsaydım bu ismi daha erkenden de tanıyor olabilirdim. Benim ülkücülerle münasebetim, üniversitede bir seferinde yanlışlıkla kantindeki masalarına oturmam ve sonrasındaki yaşananlar; bir de lise yıllarında merak edip Sivas’taki ülkü ocaklarına uğramamdan ibaretti. Zaten o uğramamda da oradaki ağabeyler; “Biz MGV’cileri gözünden tanırız” demişlerdi.

Bunun dışında sevdiğimiz ülkücü arkadaşlarımız ve hocalarımız hep olmuştu. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu’nu ise desteklemezdik ama hep uzaktan severdik. Ülkücüler içerisinde inançlı, dindar ve dürüst olanlarını her zaman takdir ederdik.

Ülkücü gençliği imani çizgide tutan bir kahramandı

Seyyid Ahmet Arvasi ile ilgili bu kitabı okuyunca anladım ki bu zat ülkücü gençliği belli bir hizada tutan, onlara Müslümanca duyarlılıklar aşılayan fikir önderlerinden birisidir. Bu gibi zatları takip eden ülkücü gençlik “ırkçılık” yerine “İslam kardeşliği” fikrini benimsemişlerdir. Şu kesindir ki Seyyid Ahmet Arvasi’yi tanıyan ve örnek alan ülkücü gençliğin yolu mutlaka İslam kaynaklarına daha sık uğramaktadır.

Seyyid Ahmet ArvasiÜlkücüleri dışarıdan gözlemleyen birisi olarak onların üç alanda hizmetleri olduğunu düşünüyorum. Birincisi dinimize hizmet ettiler. İkincisi edebiyatımıza hizmet ettiler. Üçüncüsü tarihimize hizmet ettiler. Ülkücü edebiyatçı ve yazarların yazmış oldukları eserlere baktığımızda bu üç alana dair örnekleri görebiliyoruz. Merhum Seyyid Ahmet Arvasi de bu üç alana dair hassasiyetler taşıyan bir fikir adamı olarak karşımıza çıkmaktadır. Müslümanlara ayrım yapan bir gözle “şucu bucu” diye bakmadığımız için bu güzel insanın da yüreğine giden bir şebeke bulabiliyoruz. Keşke bugün de böyle güzel insanlar olsa da ülkücü kardeşlerimiz de, bizler de istifade etsek.

Seyyid Ahmet Arvasi’nin yaşam standartları, yaşam tarzı ve hayat algısı inandığı davada samimi olduğunu gösteriyor. Sade ve gösterişsiz olarak yaşadığı hayatı buram buram samimiyet kokuyor. Bu samimiyetinden dolayı kendisi bize hiçbir zaman itici ve uzak gelmiyor. Ben meseleye biraz da şöyle bakıyorum. Menzil şeyhi Abdulbaki hazretleri gibi zatlar nasıl dolaylı olarak Kürtleri zerdüştlükten korumak gibi bir misyona da sahiplerse, Seyyid Ahmet Arvasi gibi zatlar da Türkleri şamanlıktan ve “Kabe Arap’ın olsun” türü bozuk zihniyetten koruma misyonuna sahipler.

Seyyid Ahmet Arvasi asrın Yesevisi idi

Türk Edebiyatı Vakfı’nın Çarşamba sohbetlerinde Sakin Öner ve Hüdavendigar Onur beylerin Seyyid Ahmet Arvasi’yi anlatacaklarını duyunca, bu zatı biraz daha yakından tanımak amacıyla akşamüzeri Sultan Ahmet’teki vakıf merkezinde hazır bulunduk. Söyleşi öncesinde Türk Edebiyatı Vakfı başkanı gazeteci yazar Servet Kabaklı Bey’in odasında birer bardak çay içtikten sonra söyleşinin yapılacağı salona geçtik. Yarı panel tarzında yapılan söyleşiyi Servet Kabaklı Bey yönetti.Seyyid Ahmet Arvasi

Türk milletinin en önemli hususiyetlerinden birisinin vefa olduğunu ifade eden Servet Kabaklı şunları söyledi: “Bugün bir vefa borcumuzu ödemek için, yani Asrın Yesevisi Seyyid Ahmet Arvasi’yi anmak için buradayız. Seyyid Ahmet Arvasi, Ülkü ocaklarının Ülkü ocağı olduğu yani donanımlı insan yetiştirdiği dönemlerde, eserleri ile, kitapları ile, sohbetleri ile gençliğe ışık saçan bir mütefekkir olmuştur. Son dönemlerinde kendisini tanıyıp elini öpme şerefine nail olduk. Kabaklı Hocamızın rahle-i tedrisinde bulunmamız bizim bu alperenimizi tanımamıza vesile oldu.”

Seyyid Ahmet Arvasi ırkçılığa karşıdır

Son yıllarda “Türküm” demenin bir suçmuş gibi algılanmaya başladığını söyleyen Servet Kabaklı, merhum Aliya’nın ve Bosna savaşında ölenlerin mezar taşlarında neden ay yıldızlı bayrak figürü olduğunu düşünmemizi istedi. Avrupa’da yaşayan Müslüman milletlerin hepsinin Türk olarak algılandığını söyleyen Servet Kabaklı, sözlerine şöyle devam etti: “Seyyid Ahmet Arvasi de İslam’la şereflenmiş bir Türk milliyetçisidir, ırkçılığa kesinlikle karşıdır. Türk olmak bizim için İslam’ın en büyük hadimi olan millet olmak demektir. Bu da büyük şereftir.”

Seyyid Ahmet ArvasiSanata ve estetiğe karşı özel bir duyarlılığı vardı

Servet Kabaklı’nın giriş mahiyetindeki bu sözlerinden sonra araştırmacı yazar Hüdavendigar Onur yaklaşık yirmi beş dakikalık bir konuşma yaptı. Seyyid Ahmet Arvasi’nin ülkücü camianın beyin takımından bir mütefekkir olduğunu söyleyen Hüdavendigar Onur şunları söyledi: “Kendisi dini konularda araştırmalar yapmış bir ilim adamıdır. Kitaplarını okuduğumuzda fıkıh ve itikat bilgilerine rastlanmaktadır. Eserlerinde insanlığın problemlerine yer vermekte ve bu meselelere İslam’ın bakışı nasıldır sorusuna cevap aramaktadır. Sanata, ahlaka, ve ekonomiye dair birçok konuları işlemektedir.”

Seyyid Ahmet Arvasi’nin sanata ve estetiğe karşı özel bir duyarlılığı olduğunu söyleyen Hüdavendigar Onur, sözlerine şöyle devam etti: “Seyyid Ahmet Arvasi, mesela bir Süleymaniye Camii’ne bakıyor ve onda hendesenin zaferini, sanatın zaferini ve dinin zaferini gördüğünü söylüyor. Mimar Sinan’ın da büyük bir mimar olmanın yanında büyük bir aşk ve dava adamı olduğunu belirtiyor.”

Seyyid Ahmet Arvasi’nin “Şanlı Peygamberimiz” ifadesini kullandığını söyleyen Hüdavendigar Onur; “Ahmet Arvasi, Peygamber Efendimizin güzel olan, estetik olan şeylere değer verdiğini, güzel Kur’an okuyan bir hafız gördüğü zaman dinlediğini, güzel hitabete ve şiire değer verdiğini söylüyor” dedi.Seyyid Ahmet Arvasi

İnsanın yirmi dört saatini üçe ayırırdı

Seyyid Ahmet Arvasi’nin Van’ın Arvas köyünden olduğunu ve seyyid ailesine mensup olduğunu söyleyen Hüdavendigar Onur, merhum hakkında şunları söyledi: “Arvasi Hoca insanlara gönül yolu ile hitap etmiştir. Bir gönül adamı olduğu için yazdıkları da tesir etmektedir. Arvasi’ye göre düşünen insan hakikate özel ilgi duyan insandır. İnsan başıboş kalamaz. Ona göre insan sürekli kendisini yenilemelidir, ilim, sanat gibi aktivitelerle kendini yormalıdır. Arvasi Hoca insanın yirmi dört saatini şu şekilde üçe ayırır: Bir; insan çocukları ile ve ailesi ile oturmalıdır. İki; ibadet etmelidir. Üç kendisini ilme kültüre, araştırmaya vermeli, ülkü ve hedefine hizmet etmelidir. Vefatından bir gün sonra merhum Ahmet Kabaklı Hoca, 1 Ocak 1989 tarihli Tercüman gazetesindeki yazısında; ‘Haysiyetli yazar ve gönül adamı aynı zamanda çok sevilen bir manevi aileye mensup Seyyid Ahmet Aravasi’yi kaybettik’ diyerek tarihe not düşmüştür.”

İnanan insanın her türlü engeli aşacağını telkin ederdi

Hüdavendigar Onur’un konuşmasının ardından eğitimci yazar Dr. Sakin Öner merhumun yakın bir dostu olarak onunla ilgili gözlemelerini paylaştı. Seyyid Ahmet Arvasi’nin tavizsiz bir Müslüman ve şuurlu bir Türk milliyetçisi olduğunu ifade eden Sakin Öner şunları söyledi: “Merhum Seyyid Ahmet Arvasi hazretleri çok cepheli bir insandı. Herkesle rahatlıkla oturup konuşabilen bir insandı. İdealist bir aksiyon adamı idi. Hiçbir zaman meyus olmadı, hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadı. İnanan insanın her türlü engeli aşacağını bize telkin ederdi. Amaçları ve hedefleri olan bir insandı.”

Seyyid Ahmet ArvasiDavası İla-yı Kelimetullah’tı

Seyyid Ahmet Arvasi’nin her şeyden önce kendisini İla-yı Kelimetullah ülküsüne adamış bir nefer olduğunu söyleyen Sakin Öner, merhumun gençlik ile ilgili ideallerini şu şekilde özetledi: “Onun sevgilileri gençlerdi. Çocukları dahi büyük adamlar gibi karşısına alır ve onlarla o şekilde konuşurdu. Hedefi, alperen ruhu ile yetiştirilecek bir neslin bütün dünyaya İslam’ı yayması idi. Onun evi bir mektepti. Her gittiğimizde onun evinde bir gençlik grubunun olduğunu görürdük. Onun sohbetini dinlemeye gelirlerdi. O sohbetlerde o günkü dünya meseleleri ile ilgili görüşlerini açıklardı. Hayatı maddi ve manevi sıkıntılarla geçmiştir ama bunlardan hiçbir zaman söz etmezdi. Seyyid Ahmet Arvasi hazretleri çok sabırlı bir insandı. Her görüşü saatlerce dinlerdi. Sinirlenmeden sakin bir şekilde dinlerdi.”

Biz de Seyyid Ahmet Arvasi’ye Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyor, Türk Edebiyatı Vakfı’na da bu muhterem fikir adamını vefat yıldönümünde unutmadığı için teşekkür ediyoruz.

 

Aydın Başar haber verdi


Seyyid Ahmet Arvasi asrın Yesevisi idi

Sakin Öner, Servet Kabaklı, Hüdavendigar Onur


Bu haber 2146 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

EDEBİYAT& KİTAP

ABDURRAHİM KARAKOÇ AĞABEY İÇİN

ABDURRAHİM KARAKOÇ AĞABEY İÇİN Liseye giderken sevdiğimiz şairlerin başında geliyordu Abdurrahim Karakoç Ağabey. Özü bizdendi, sözü bizdendi. Her ...

İsmet Özel'in 'Dil ile İkrar' ettiğidir

İsmet Özel'in 'Dil ile İkrar' ettiğidir İsmet Özel, 'Dil ile İkrar' kitabında, Türkçe-İslâm-şiir üçgeninde çok duruyor ve bağ kurduğu şeylerin birb...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi