BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

EN ÇOK OKUNANLAR

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

Rusya, Ortadoğu'da ikinci hatasını yapıyor

Rusya, Ortadoğu'da ikinci hatasını yapıyor

Tarih 04 Kas?m 2012, 03:57 Editör HÜSEYİN NECATİ

Sovyet Rusyası'nın Ortadoğu'da düştüğü büyük hatanın bir benzerine Putin Rusyası da düşmek üzere. Putin Rusyası, Sovyetlerin Afganistan hatasının benzerini Libya'da yaptı, Suriye'de ise yapmaya devam ediyor

George Mason Üniversitesi Siyaset Bilimi Öğretim görevlisi Mark Katz'ın Russia in Global Affairs'te yer alan makalesinde Rusya'nın Ortadoğu'da son yüzyılda Ortadoğu'da neden kaybettiğini yazdı.

Katz, "Rusya ve Ortadoğu: Tarih tekerrür mü ediyor?" başlıklı makalesinde Esad rejimine şu anda destek veren Putin yönetimine Sovyetlerin düştüğü hataları hatırlattı. Bir zamanlar Ortadoğu'da ABD'ye karşı önemli bir politika yürüten Sovyetlerin daha sonra Afganistan'ı işgal etmekle nasıl büyük bir hataya düştüğünü hatırlatan Katz, şu anki Putin yönetiminin de benzer bir hataya düşmek üzere olduğunu savundu.

Katz'ın makalesinden bazı satırbaşları şöyle:

KADDAFİ HATASI ESAD'DA TEKRARLANIYOR

"2011'de Arap Baharının patlak vermesinden bu yana ise Rus dış politikasının geçen on yıl zarfında elde ettiği kazanımlar ya kaybedildi yahut ciddi şekilde zarar gördü. Arap otokratlara karşı aniden başlayan halk muhalefeti herkesi savunmasız yakalamış olsa da Amerika ve Batı, Arap dünyasındaki değişim güçleriyle iyi ve işleyen ilişkiler tesis etmekte bir hayli başarılı oldu. Rusya ise olamadı. Amerika ve Batı ve hatta Arap Birliği, Kaddafi'nin muhaliflerini desteklerken Moskova Kaddafi'yi desteklemeyi sürdürdü. Kaddafi rejimi devrildiğinde, Libya'nın yeni yöneticileri Rusya'dan hoşnut değillerdi ve onunla olan ekonomik ilişkilerini askıya aldılar. Halbuki Moskova, Kaddafi'yi bu kadar yüksek sesle desteklemeseydi tüm bunlar başına gelmeyecekti. Benzer şekilde, Batı, Suriye'de kuşatılmış Esad rejimine gitme çağrısı yaparken Moskova ona verdiği güçlü desteği sürdürdü. Esad iktidarda kalmayı sürdürüyor olsa da Rusya'nın ona verdiği destek Arap dünyasında Rusya'ya karşı halk kininin artışıyla sonuçlandı. Eğer Esad rejimi düşerse, yeni rejimin bir ortak olarak Rusya'ya hoş bakacağı şüphelidir."

SOVYETLERİN HATASI

"Ruslar Kuruşçev ve Brejnev'le dalga geçseler de bu ikisinin Ortadoğu politikası bahse değer ölçüde başarılıydı. Moskova 1979'daki Sovyet işgaline dek kendisini Arap kamuoyuyla ve bölgedeki "değişim güçleriyle" aynı safta tutmakta mahirdi."

BÖLGEDE RUSLARA DEĞER VERİLİYORDU

"Sovyetlerin 1950, 1960 ve 1970'lerdeki Ortadoğu politikası kayda değer ölçüde başarılıydı. Amerika'nın aksine Sovyetler Birliği Arap ulusçuluğuyla ittifak kurmuştu ki Komünist karşıtı Arap ulusçuluğu bu dönemde başlıca "değişim gücüydü." Moskova, İsrail’i desteklediği için Arap kamuoylarının Amerika’yı yermelerinden ve Arap-Filistin davasını destekleyen Sovyetlere değer vermelerinden istifade etti. Moskova, bölgedeki Amerikan yanlısı yönetimlerle de iyi ilişkiler kurmaya veya sürdürmeye çalışıyordu. Kısacası, Sovyetler Birliğinin Marksist doğasına rağmen Moskova, Ortadoğu'ya karşı son derece pragmatik, esnek hatta çok yönlü bir dış politika izledi; siyasi tayftaki çeşitli yönetimlerle ve aktörlerle işbirliğine açık bir dış politikaydı bu."

ESAD'I DESTEKLEMESİ NORMAL; AMA...

"Moskova'nın Esad rejiminin, Ortadoğu'daki son gerçek müttefikinin düşüşünü görmek istemeyişi anlaşılır bir durumdur elbette zira Tartus'da donanma tesislerinin, silah satışlarının, çeşitli ekonomik çıkarlarının kaybı ve Moskova'nın sırf Suriye'de değil bir bütün olarak Ortadoğu'da rolünü azalması gibi potansiyel mâliyetler söz konusudur. Esad rejiminin yerine muhtemelen İslamcı bir rejimin gelmesinden ve bunun Rusya'daki İslamcı güçleri kavileştirmesinden korkan pek çok Rus da var. Fakat Rusya'nın Esad rejimine desteği sürdürmesinin Moskova için potansiyel riskleri de var. Rusya destek verse bile Esad rejimi eninde sonunda düşecektir. Esad diktatörlüğü, Sünni çoğunluğu ezen bir azınlık Nusayri rejimidir. Bu itibarla, Sünni Arap dünyasında Arap Baharının destekçilerini de muhaliflerini de öfkelendirmektedir. Rusya, Suriye'deki Sünnilerin ezilmesinde Nusayrilerle ve İranlı Şii düşmanlarla ne kadar çok içli dışlı görülürse, Arap dünyasındaki ve diğer yerlerdeki Sünniler hem Rus dış politikasına hem de genel olarak Rusya'ya karşı daha eleştirel olacaklardır."

MARK KATZ'ın makalesinin tamamı için TIKLAYINIZ

Bu haber 32989 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

DÜNYA'DAN

Sözdew Başbakan Konuştu...

Sözdew Başbakan Konuştu... İbadi, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesinin Başika'daki askerlerin çekilmesine bağlı olduğunu söyledi

Brüksel'de art arda patlamalar: 23 ölü

Brüksel'de art arda patlamalar: 23 ölü Brüksel Zavantem Havalimanında iki patlama, ardından Brüksel metrosunda da bir patlama meydana geldi. Saldırılarda ...

NASİHAT

NAMAZ

Dostlara ithafen10 ?ubat 2021

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi