BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Türkiye cUMHURİYETİ bAŞKAN aDAYINIZ KİM


Tüm Anketler

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SAYAÇ 08/05/2011
     
 

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Söyleyin Menderese Ayasofyayı cami olarak açsın

Söyleyin Menderese Ayasofyayı cami olarak açsın

Tarih 21 Nisan 2014, 18:53 Editör HÜSEYİN NECATİ

Söyleyin Menderese Ayasofyayı cami olarak açsın. Bu şerf ona nasip olsun diye seslenmişti. Ayasofyayı Menderes açmadı ve halen de açılamadı. Müslümanlar bu ulu mabedin cami olarak açılacağı anı sabırsızlıkla beklemekte...

Süleyman Hilmi  Tunahan (K.S) Hazretleriyle alakalı sualleri bu hafta  da Osman  Arduc’a yöneltik . Arduc’un arkadaşımıza verdiği cevabları  aşağıda  bulacaksınız.

 

SORU: Efendim bize kendinizi tanıtırmısınız?

 

CEVAP: 1329 yılında Sivas’ın Suşehri kazasında doğdum. Ben dünyaya gelmeden rahmetli babam seferberlikde Çanakkale’de İngilizlerle harb etmiş. Çanakkele  cephesi sukut ettikten sonra da Rus cephesine  gitmiş. Ruslarla iki buçuk sene harb etmiş. Burada da  sulh sağlanınca Arabistan cephesine gönderilmiş  altı ay kadar oradada harb ettikten sonra İngilizlere esir düşüyor. Tam iki sene esarette kalıyor. Neticede 12 İngiliz’e karşılık 10 bin kişilik bir esir mübâdelesi yapılıyor ve rahmetli babam diğer esirlerle birlikte kurtulup memleketimize evimize geliyor. Babam geldiginde ben 7 yaşındaydım. O zamanlar seferberlik de ilan edildiği için millet yiyecek ve içecek de bulamıyordu.  Bir iş bulup çalışmak maksadıyla  16 yaşımda İstanbul’a geldim. Askerliğime kadar çeşitli iş kollarında çalıştım. Askerliğimi yaptım ve tekrar İstanbul’a döndüm.

 

Askerden sonra bir süre hastalık geçirdiğim için çalışamadım. Ve 1939 yılında Alman Harbi patlak verdi, böylece bir iki sene daha işsiz kaldım. Birgün Haliç Tersanesinin muhasebe şefi ile tanıştım ve benim ne iş yaptığımı sordu. “İnşaat ustasıyım” dedim. “Seni tersaneye işe alsam çalışır mısın?” dedi. Ben de, “tabi çalışırım” dedim. O zamanlar hüsnü hâl kağıdı olmayanları işyerlerine  almazlardı. Derhal bir Hüsnü Hâl kağıdı çıkarttım. Neticede gittim tersanede 185 kuruş yevmiye ile çalışmaya başladım. 30 sene çalıştıktan sonra 1971 yılında emekli oldum. Şimdi Ümraniye’de oturmaktayım.

 

SORU: Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri (K.S.)’ni nasıl tanıdınız?

 

CEVAP: 1955 senesi Ramazan-ı Şerifi idi. Karacaahmet Camiinden, teravihden sonra arkadaşım Halil Beyle beraber bizim eve kadar gittik. Evde Halil Beyle sohbet ettik sağdan soldan konuştuk. Halil Bey bana bbir şeysöylemek istiyor fakat bir türlü kafasında tasarladığı şeyleri söyleyemiyordu. Halil Beyin bu halini anladığım için “Yahu Halil Bey, sende bir hâl var. Bana birşeyler söylemek istiyorsun galiba, ama bir türlü ağzından çıkartıp kafandakini söyleyemiyorsun” dedim. Bana, “evet birşeyler var ama nasıl söylesem diye düşünüp duruyorum” dedi. “Söyle canım, ne ise söyle” dedim. Ve bana, “Osman sen zamanın kutbunu görmek ister misin” diye yavaşça seslendi. Ben de, “tabi Halil Bey,  görmek istemez miyim? Biz de onu arayıp duruyoruz zaten” dedim. “Seni O zâta götüreyim mi?” diye bana Halil Bey tekrar seslendi. Ben de, “hemen ne zaman isterseniz, ben her zaman hazırım” dedim. Ve Halil Bey, Efendi Hazretleri (K.S.)’ne benim kendilerine varmek istediğimi söylüyor. Hazreti Üstaz (K.S.) da “getir onu, o bizi arıyor” buyuruyorlar. Üç-beş gün sonra  Karacaahmet  Camiinde Halil Beyle tekrar görüştüm, getir”  buyurdular deyince, beni o kadar büyük bir sevinç ve heyacan  sardı  ki, şimdi onu tarif edecek kelime bulamıyorum.

 

Aradan birkaç gün geçtikden sonra Ramazan Bayramı geldi ve Halil Beyle beraberce Kısıklıya Hazreti  Üstazın ziyaretine gittik. Ziyarethaneye yaklaştıkça beni bir heyacan iyice sardı. Sevincimden ayaklarım adeta değmiyordu. Hazreti Üstazın bulundukları odaya girdik. Önce  Halil Bey, Efendi hazretlerinin ellerine vardı ve kenara çekildi. Arkasından da ben Hazretin eline  vardım. Hazret benim elimden tutup hemen yan tarafına oturttular. O zaman bende heyacan ve sevinç son noktaya ulaşmıştı.Bu ilk huzura kabul edilişimi hiçbir zaman unutamam.

 

Efendi Hazertleri bizlere sohbet ettiler. O gün Ankara’lı Ali Bey de orada idi müftülük imtihanlarına fakat imtihan neticesi  kendine bildirilmediği için müftü olup olmadığını bilmiyordu. Efendi Hazretleri, Ali Beye hitaben “Haydi bakalım Müftü efendi bize bir öğle namazı kıldır” buyurdular. Öğle namazını kıldıktan sonra Hazret hanelerine çıktılar ve kapıdan çıkarken tekrar Ali Bey’e  hitaben “ Osman’ın dersini verin”buyurdular. Ve bana Ali Bey orada dersi tarif ettiler. O zamandan itibaren Efendi Hazretlerinin ziyaretine sık sık gitmeye başladım. Bir gün bana hitaben: Evladım vazife her zaman yapılır. Tren’de, vapurda arabada giderken vazifeni ikmal edebilirsin, seni uyuyor zan ederler, kimse rahatsız etmez sende vazifeni yaparsın”buyurdu. Bende vazifemde eksik kalan kısımları vapurda ikmal etmeye çalışırdım.

 

Kütahya hadisesi üzerine Efendi Hazretleri Kütahya’da bir müddet  kaldı ve bu arada Hazreti o kadar özlemişdim ki tarif edemem. Onu görmek için adeta can atıyordum. Bir gün bir rüya ile müşerref oldum. Hazreti üstaz Kütahya dönüşlerinde bu rüyayı kendilerine arz ettim. Bana “ya! Osman sen boyundan büyük işlere karışma  Biz istersek anında görünürüz” buyurdular.   

 

SORU: Efendi Hazretlerinin camilerdeki vaazlarını takip edermiydiniz?

 

CEVAP: Evet, Hazretin vaaz edeceği camii tıklım tıklım hatta dışarılara kadar cemat taşardı. Bir gün Eminönü yeni camide vaaz ediyorlardı Cemat camiyi dolduduğu gibi dışarlara taşmışdı. Vaazın bir yerinde “Söyleyin Menderese Ayasofyayı cami olarak açsın. Bu şerf ona nasip olsun” diye seslenmişti. Ayasofya’yı Menderes açmadı ve halen  de açılamadı. Müslümanlar  bu ulu mabedin cami olarak açılacağı anı sabırsızlıkla beklemekte...

 

Hazreti Üstaz (K.S) Ramazanı şerifin son günlerinde camilerde yaptığı vaazlarında tekrar tekrar cemata şöyle hitab etti”Ey! Menderes sana söylüyorum sana! Ayasofyayı cami olarak aç!” Size anlatacaklarım bu kadar.. 

----Allah razı olsun . Çok çok teşekkür ederiz.

---Cümlemizden cenab-ı  Hakk  o büyük zatın şefatına mazhar kılsın.

Bu haber 10429 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S)

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan Ebul Faruk Süleyman Hilmi Tunahan 16 Eylül'de rahmet-i Rahmana kavuşmuştu. Süleyman Efendinin (ks) Kuran-ı Keri...

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S) HATIRALAR

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S) HATIRALAR Tevhidi tedrisat kanunu ile medreseler (1928) kapatıldı. Böylece dini Celili İslam ın usulüne uygun olarak okutul...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi