BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

DUA SANA

CAMİYE GELİN

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

Alperen

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Mühür

KUTBUL AKTAB SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAZRETLERİ (K.S.) BENİ ZİYARETE GELİYOR.

KUTBUL AKTAB SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAZRETLERİ (K.S.) BENİ ZİYARETE GELİYOR.

Tarih 29 Nisan 2015, 16:22 Editör HÜSEYİN NECATİ

Müze müdürü Necati Elgin beyefendi heyecanllı konuşmasına şöyle devam ettiler: Gaflet edip uyuya kalmışım. Aynı şekilde Mevlana Hazretleri tekrar ikazda bulundular

İBRAHİM DİNÇ Kimdir?

 

Bu hafta UFUK’a hatıralarını yazan Hafız İbrahim Dinç Hoca, Düzce’nin Çele köyündendir. Süleyman Efendi Hazretleri (K.S.)’nden bizzat ders okumuş ve onun emriyle gönderildiği Konya merkezinde 1956 yılından beri çeşitli dini hizmetlerde faaliyet göstermiştir. Halen Topraklık Yakutlu  caminin imam ve Hatibi olan Hafız İbrahim Dinç Hoca Konya’da arkadaşları ve meslektaşları olduğu kadar halk arasında da sevilip takdir edilmektedir. Yüzlerce talebe yetiştiren ve yakında emekliye ayrılacak olan Dinç Hoca’ya Cenab-ı Hak’tan sıhhat ve afiyet diliyoruz.

 

Konya’da 1951’den beri dini hizmetlerde çalışan ve halen TOPRAKLIK-Yakutlu Camii İmam-Hatibi bulunan İbrahim Dinç, Üstazı Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri (K.S.) Konya’yı ziyaretlerini şöyle anlatıyor:

 

Üstazım Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri (K.S.) 1957 yılında davetimiz üzerine Konya’ya Beypazar’lı Hacı Baha Bey ile birlikte teşrif buyurdular. Merhum H. İbrahim Gedik Beyin evinde iki gece misafir kaldılar. Bir akşam kalabalık bir cemaat toplandı, uzun süren pek feyizli bir sohbette bulundular.

 

İki gün , H. İbrahim Gedik Beyin evinde kalan Efendi Hazretleri (K.S.) üçüncü gün bu acize hitaben “Evlâdım İbrahim bu akşam sizde misafir kalacağız” deyip, Kadılar Sokak’taki fakirhaneme şeref verdiler. Evimizin yakınındaki kira ile tuttuğumuz binadaki Kursumuzda sabah namazını mütekip Evrad-ı Şerif okudular. Çok feyizli ve ruhani bir hava mevcuttu. Orada hazır olan cemaatin hepsi huzur ve huşu içerisinde dinlediler. O anda bütün cemaati manevi bir hava kaplamıştı.  Feyz-i muhammedî, nur-u ilâhî âdetâ nehir gibi akıyordu.

 

Sabah kahvaltısından sonra Hacı Süleyman Öztoprak amcanın halasının vefatı üzerine, Efendi Hazretleri (K.S.) “O hanım mevtânın cenâze namazını kılmak bize de vacip oldu” buyurdular.  Sultan Selim Camiinde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazından sonra, H. İbrahim Gedik ve Hacı Baha Bey, Efendi Hazretleri (K.S.) ile beraber yürüyorlar, ben aciz de peşlerini takip ediyordum. Gidişimiz Hz. Mevlana’yı ziyaret maksayla idi. Günlerden Salı. O tarihte Mevlana türbesi Salı günleri ziyarete kapalı tutuluyordu. Bizim hazreti Mevlana’yı ziyarete gidişimiz öğrenen arkadaşlarımızdan birisi H. İbrahim Bey’e hitaben dediler ki:

 

“H. İbrahim Bey bugün Mevlana türbesi ziyarete kapalıdır. Kimseye açılmaz. Efendi Hazretleri (K.S.)  oraya kadar zahmet etmesin.”

 

Bu ses, İmam Hasan Çekin efendinin sesiydi. Efendi Hazretleri (K.S.) bu sesi duyduğu halde, hiç itibar etmeyip yürümelerine devam ettiler. Aynı zat duymadılar zannederek daha yüksek bir sesle sözü tekrarlayınca Efendi Hazretleri (K.S.) H. İbrahim Gedik Bey’e dönerek şöyle buyurdular: “Mevlana Hazretleri misafirperverdir. Misafirlerini geri çevirmez. O bizi kabul buyururlar.”

 

Hayret etmiştik. Efendi Hazretleri (K.S.) Mevlana Türbesinin dış kapısına kadar yürüdüler. Zile bastık. Kapı açıldı. O zaman ki Müdür Muavini Necati Elgin beyefendi mevlevilerin usulü üzere ellerini bağlamış, kemal-i edep ve hürmetle eğilerek: “Buyurunuz Efendi Hazretleri (K.S.), diye karşıladı.” O anda biz kendimizi kaybettik. Sebebine gelince o gün Salı günü Hz. Mevlana türbesinin kimseye açılması mümkün değildi. İkincisi de müze müdürü muavini Necati Elgin beyefendinin Süleyman Efendi Hazretleri (K.S.)’ni nasıl ve ne zaman tanımış olmasıydı? Hayret ettik.

 

·         zaman ben gayri ihtiyari olarak İbrahim Gedik bey’in yanına yaklaşıp dedim ki: “Hacı Amca, müze müdürü Necati Bey’e, Süleyman Efendi Hazretleri (K.S.)’ni nereden tanıdığını sorar mısınız?”  Hacı İbrahim Gedik Bey, müze müdürüne hitaben “Efendi Hazretleri (K.S.)’ni eskiden tanıyorsunuz herhalde” deyince, müze müdürü Necati Elgin beyefendi şöyle konuştular: “Maalesef bu ana kadar Efendi Hazretleri (K.S.) ile müşerref olamamıştım, ancak bu gece mana aleminde Hz. Mevlana zuhur ettiler ve buyurdular. “KALK EVLADIM NECATİ KALK. KUTBUL AKTAB SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAZRETLERİ (K.S.) BENİ ZİYARETE GELİYOR. Beni ziyaret ettirmek üzere hazır ol.”

 

Müze müdürü Necati Elgin beyefendi heyecanllı konuşmasına şöyle devam ettiler: “Gaflet edip uyuya kalmışım. Aynı şekilde Mevlana Hazretleri tekrar ikazda bulundular. Yine uyuyakalmışım. Bu defa üçüncüsünde, yakamdan tutarak Hazreti Mevlana kendisi bizzat kaldırdılar. Kalktım, abdestimi aldım, sabah ezanları okunuyordu. Namazımı kıldım. Türbeye vardım, kapıyı açıp odamda bekledim. Kuşluk oldu, öğle oldu, kimse gelmedi. Üzüntü içinde öğle namazımı kıldım. Herhalde türbe kapalıdır düşüncesi ile gelmeyecekler diye düşündüm. Ve çıkıp gitmek üzere iken zil çalındı. Bildim ki Mevlana Hazretlerinin tavsif ettiği zat geldi. Bu zat Süleyman Hilmi Tunahan Hazretleri (K.S.) idi. Böylece ilk defa müşerref oluyorum.

 

Kapıdaki Mührü Kopardı

 

Müze müdürü Necati Elgin beyefendi, o gün türbenin açılması yasak olduğu ve kap mühürlü bulunduğu halde, her türlü mesuliyeti üzerine alarak KAPIDAKİ MÜHRÜ KOPARDI ve türbeyi ziyarete açtı.

 

Efendi Hazretleri (K.S.) doğruca Hazreti Mevlana’nın huzuru maneviyelerine vardılar. Orada da bir müddet tefekkür ve murakabeden sonra duada bulundular. Bizler de dualarına amin dedik. H. İbrahim Gedik bey, Efendi Hazretleri (K.S.)’ne “Şöyle türbeyi bir dolaşalım” deyince, Efendi Hazretleri (K.S.) buyurdular ki:

“O zaman ziyaretin bir manası kalmaz. Biz Hazreti Mevlanayı ziyarete geldik...”

Böyle diyerek izleri üzere dönüp ayrılırken, ağlamaklı olan H. İbrahim Gedik’e ve bize şunları söyledi:

“Bu halleri görerek sakın ha kerametimize hükmetmeyin. Cenab-ı Hakkın kendi dinine, kendi kitabına hizmet eden kullarına iltifatından başka bir şey değldir, bu...”

Müze Müdürü Necati Elgin Bey’e veda edip ayrılırken şöyle buyurdular:

“Siz Evradı Mevleviyye okuyorsunuz. Biraz da Evradı Bahaiye (Nakşi Evradı) okuyunuz, iyi olur.”

Necati Elgin bey de gerçekten Evradı Mevlevi okuduğunu söyledi. Ve söz alarak dedi ki:

“Yıllardır bu müzede idarecilik yapmaktaydım. Yerli-yabancı binlerce alim profesör ve devlet adamı gelip ziyaret etmekteler. Fakat bu zatı şerifteki kemalatı hiçbirisinde görmedim...

 

Hastalığım Şifa Buluyor

 

Ben bu sıralarda çok baş ağrıları çekmekteydim. Kalbimde çarpıntı vardı. Bu hastalığımı Efendi Hazretleri (K.S.)’ne arzedeyim diye niyet ediyor, fakat bir türlü söyleyemiyordum. Nihayet Efendi Hazretleri (K.S.) Çumra’ya gidip geldikten sonra garaja uğurlamak için gittiğimizde Efendi Hazretleri (K.S.) otobüse binmişti. Bir müddet sonra indiler ve gelerek “Evladım bir diyeceğin var söyle” deyince, ben de baş ağrısından ve kalb çarpıntısından şikayetimi arzettim. Dua ve teveccüh ederek. “GEÇER”, endişe etmeyiniz buyurdular. Çok sürmedi başımın ağrısı kesildi, o günden itibaren de rahatsızlığım olmadı.(Allah’a şükür)

 

Hazreti Üstazımızın evinde misafir kaldıkları Hacı İbrahim Gedik Bey ile Efendi Hazretleri (K.S.)’nin Konya’da ayrılışından sonra görüştüğümde kendisinden durumu nasıl gördüğünü sordum. Şöyle ifade ettiler. “Süleyman Efendiye tahsis ettiğim odamdaki yatak akşam ki hazırladığım gibi hiç açılmamış bir vaziyette duruyordu. O geceki gördüğüm harikulade hallerin tesiri ile ben de sabaha kadar uyuyamadım. Zaman zaman dışarıya çıkıp, misafirin kaldığı kapısına geldiğimde, o zatı muhteremin ağlayarak Cenabı Hakka “Yarab şu Konya’nın kazalarına, köylerine ve ümmeti Muhammed’e hizmet etmek için Kuran Kurslarının açılmasını ihsan et” diye yalvarıyordu. Aradan bir hafta geçmişti, rüyamda  Süleyman Efendi Hazretleri (K.S.)’nin namaz kılıp Allah’a iltica ettiği seccadenin serili bulunduğu köşede Resûllullah (SAV) Efendimizi gördüm. Hala manevi havanın tesiri altındayım.

 

 

Bu haber 41639 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S)

Huzuru İlahi'de on parmağım yakanızda olur

Huzuru İlahi'de on parmağım yakanızda olur Talebelerini İslâma hizmet aşkı ile yetiştirir ve onlara şöyle buyururdu: Ben aldığım vazifeleri bi temamihâ size t...

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan Ebul Faruk Süleyman Hilmi Tunahan 16 Eylül'de rahmet-i Rahmana kavuşmuştu. Süleyman Efendinin (ks) Kuran-ı Keri...

NASİHAT

NAMAZ

MERHABA25 May?s 2020

GALERİ

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

YEDİ KITA

MÜSLÜMANCA YAŞAM

OSMANLI


ALPEREN

OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi