BAĞIMSIZHABERLER.COM
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

CAMİYE GELİN

DUA SANA

TÜRKİYE "BİZ" GELİYORUZ

MUHSİN BAŞKAN

EĞİTİM HABER

İNSAN VE HAYAT

SAĞLIK DÜNYASI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ANKET

Türkiye cUMHURİYETİ bAŞKAN aDAYINIZ KİM


Tüm Anketler

%100 OSMANLI

SIGARA İÇME


HUZURLU YAŞAM

TESETTÜR

SAYAÇ 08/05/2011
     
 

SEVGİLİ EN SEVGİLİ

Düzceli Hafız Ahmed anlatıyor

Düzceli Hafız Ahmed anlatıyor

Tarih 27 Ağustos 2011, 04:54 Editör HÜSEYİN NECATİ

Efendi Hazretleri, İslâm harflerinin terkedilmesi mevzuunda geniş misaller vererek, cehaletimizin bu vesileyle ne mertebelere ulaştığını anlatırlardı. Esasen İslâm harflerinin terkedilmesinden ervah-ı mukaddese rahatsız olmuş¬lardır. Bu hususta Düzce Cumayeri'nden meşhur Hafız Hasan Şenin. Ağabeyisi Hafız Ahmed Efendinin sözlerini nakledeyim:

Bir gün Çamlıca’daki misafirhane de Hafız Ahmed Efendi ile beraberdik. Bana başından geçen bir vak’ayı şöyle anlattılar:

 

Efendi Hazretleri (K.S.),  “Kısıklı cıvarında medfun bulunan Selâmi Baba’yı ziyaret et, Dikkatli davran, ne görürsen gel bana haber ver” buyurdular. Ben de gidip Selâmi Baba’yı ziyaret ettim. Fakat şayan-ı. dikkat bir hususu göremiyerek misafirhaneye döndüm. Hazretimiz (K.S.), sordu:

“Ne gördün?”

Ben, “efendim şayan-ı dikkat bir şey göremedim” deyince:

“öyle ise beraber gidelim”, buyurdular ve beni yanlarına alarak Selami Baba’yı ziyarete gittik. Efendi Hazret­leri oradaki bir ağacı gösterdi. Bu ağacın bir tarafında Kur’an yazısıyla. di­ğer tarafında da latin harfleriyle Selami Baba’nın kimliği yazılı idi. “Yeni yazılanlara dikkat et” buyurdular. Baktım ki, ağaç aşağıdan yukarı kurumuş!

 

Kur’an yazısının bulunduğu bölüm ise aşağıdan  yukarıya doğru YEMYEŞİL duruyordu. Bana bu dikkatleri çeken manzara­yı göstererek: “Anladın mı bu latinceden hoşnut olmadıklarını Cemâdat (cansız­lar} bile perişan!..” buyurdular. Er­vah-ı mukaddesenin İslâm yazısının dışındaki çizgilerden rahatsız oldukları­nı ervah-ı mukaddesenin ıztırabını bana bedihî olarak anlattılar.

 

Efendi Hazretleri (K.S.)  mezar taşlarına. latince yazı yazılmasma hiç riza göstermezlerdi. Ervah-ı mukaddese muazzep olur buyurmuşlardı.

 

İslâm harflerinin tedrisatının yasaklanmasından sonra, Efendi Hazretleri (K.S.), talebe okutmak ve genç nesle Kur’an yazısını talim etmek için büyük gay­ret sarfetmişlerdi. Ancak talebe bulmakta bile güçlük çekmişlerdi. Çünkü herkes korkuyordu. Bu  mevzuda şöyle konuştuklarını hatırlıyorum:

 

“Vali maaşı  kadar para verdim, talebe okutayım, istedim.Bulamadım. Paramı aldılar ve sonra kaçtılar. Okut­mak imkanı yoktu. Fakat okuyan dahi bulamadım. O zaman ümidim kesildi. Bu ilimler yeryüzünden kaybolacak di­ye korkuyordum. Bunun üzerine kızlarımı. (Bedia ve Ferhan Ablalar) okut­maya başladım. İleri de torunları olur da onlara öğretirler ve böylece bu ilimler yeryüzünden kaybolmaz, dedim. Fakat sonradan hamdolsun, Cenab-ı Hak sebepler halketti ve okutma imkanı buldum. Yaşlılardan başladık Gençler da­ha sonra geldi ve şimdi yürüyor. Bütün bunlar Cenab-ı Hakk’ın (C.C.) bize lutfudur.”

 

İslam Velisine  Hakarete Kalkışmak!

 

Bu haftalık sohbetimizi tamamlarken Efendi Hazretlerinin (K.S.) müntesiplerinden merhum Derviş Efendiden din­lediğimiz bir hâdiseyi nakletmek iste­rim: Efendi Hazretleri (K.S.) bir gün vaazden çıkıp tramvaya binmek üzere giderken sakalından HOCA olduğuna. karar veren bir devrimbaz üniformalı yolunu keser ve o devrin zulmünü özetleyen bir ifadeyle sorar:

 

— “Hoca., hoca nereden geliyorsun, böyle?”

Efendi Hazretleri:

— “Camiden” der.

Mütecaviz devrimbaz, içindeki kü­für heyecanıyla. bağırır.

— “Ne yaptın camide?”

— “Vaaz ettim.”

Devrimbaz hakaret etmek istemektedir:­

— Daha hâlâ, bu milleti cennettir, cehennemdir, diye avutuyor musunuz? Azap, kitap, sual, münker – nekir  hikayeleriniz  ne zaman sona erecek daha?

Üstazımız karşılaştığı muameleden son derece nıüteessir olur ve elindeki çanta ansızın yere düşer. Efendi Haz­retleri (K.S.), büyük bir üzüntü içerisinde, buyururlar ki:

EYVAH. SEN GİTTİN!...

 

Bu duruma şahid olan civardaki bir Berber, Efendi Hazretler-i (K.S.) oradan ayrıldıktan sonra devrimbaz üniformalının, birden tramvayın altında kaldığını ve raylar arasında kafasının cesedinden koptuğunu görmüştür.

 

Bu berber zât hadiseden sonra Efendi Hazretleri (K.S.) ne zaman dükkânının. önünden  geçse derhal elini öpmek is­ter büyük hürmet gösterirmiş...

 

Bu haber 3565 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S)

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan

Ümmetin ortak değeri Süleyman Hilmi Tunahan Ebul Faruk Süleyman Hilmi Tunahan 16 Eylül'de rahmet-i Rahmana kavuşmuştu. Süleyman Efendinin (ks) Kuran-ı Keri...

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S) HATIRALAR

SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN (K.S) HATIRALAR Tevhidi tedrisat kanunu ile medreseler (1928) kapatıldı. Böylece dini Celili İslam ın usulüne uygun olarak okutul...

NASİHAT

NAMAZ

Ben Bitti Demeden Bitmez.22 Eylül 2017

ALAHA ISMARLADIM

RAMAZAN

YEDİ KITA

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

MÜSLÜMANCA YAŞAM

ALPEREN

OSMANLI


OSMANLI TORUNU


SIGARA İÇME


FATİH SULTAN MEHMET


İSLAM HUZUR

NAMAZINI KIL


YAVUZLAR BİTMEYECEK

NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRKİYENİN MİLLİYETÇİ MUHAFAZAKAR BAĞIMSIZ HABER SİTESİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi